5 червня 2017 року відбувся круглий стіл «Діалектологічні студії  молодих дослідників на теренах Рівненщини». Рівненський державний гуманітарний університет, зокрема деканат факультету української філології та кафедра української мови  імені проф. К.Ф. Шульжука на чолі із завідувачем професором Г. М. Вокальчук,  були  співорганізаторами цього заходу разом із кафедрою української мови та літератури  НаУ «ОА»  та кафедрою філології КНУ театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого.

         Урочистим було відкриття заходу, на якому перший заступник Міністра освіти і науки В. В.Ковтунець звернувся до студентів та усіх присутніх із настановою плекати мову та утверджувати українську державність; ректор, академік І. Д. Пасічник та академік І. М. Хом’як наголосили на актуальності винесеної на обговорення теми.

         Доцент Н. М. Поліщук розповіла про специфіку вивчення мови у столичному виші, який задає тон та популяризує стиль україномовного  спілкування. Вивчення рідної говірки, на її думку, – важлива складова загальнонародної мови та курсу «Українська діалектологія».

        

        Студенти О. Я.Сульжинська (МУФ НУ«ОА»), І. В. Місюра (У–21 НаУ «ОА»),  К.І. Дячок (УМ–54 РДГУ),  О. М. Лукашець (У–23 РДГУ), В. М. Процюк (МУФ НаУ «ОА») підготували наукові розвідки про дослідження поліського ареального мовлення. А. О. Тимчак (У–21 НаУ «ОА») розповіла про своє бачення майбутнього діалектної мови. Вона також оприлюднила думки однокурсників, молодих філологів, щодо шляхів збереження мови як елемента мікрокультури.

        

       Цілеспрямована  праця на збирання студентами зразків мовлення краян, яке очолює доцент Н. В. Кірілкова, була представлена текстами «У школу не ходю» та «Диво, що ми грали» у виконанні студентів групи У-23 РДГУ О. В. Сидорук і  М. П. Мигаль. Носії поліської культури під керівництвом студентки групи У–23 РДГУ Л. В. Охмак показали присутнім обряд прикрашання короваю в селі Велюнь Дубровицького району на Рівненщині та його неодмінну вербальну складову. Ідеєю єдності та  взаємної толерантності  співвітчизників, які представляють різні куточки української землі, пройнятий авторський вірш «Єдина родина», який прочитала студентка групи У–21 РДГУ М. М. Ткачук.

     Підвела підсумки круглого столу Н. В. Кірілкова, яка побажала наснаги студентам на працю, спрямовану на утвердження української мови, збирання та вивчення матеріалів рідної говірки. Захід проходив в урочистій атмосфері в стінах НаУ «Острозька академія», який пишно прикрасили вишиванки студентів. Там панував патріотичний оптимістичний дух, піднесений настрій.

 

                                                        8.06.17 р.                                    Яна Пасевич

    Після успішного завершення семестрового стажування студентами РДГУ (понад 30 осіб) і показані високі результати у навчанні в Державному університеті “Академія імені Яна Длугоша в Ченстохові” (http://www.ajd.czest.pl/) сторони-партнери домовилися про продовження співпраці на більш високому академічному рівні. Починаючи з 1 жовтня 2017 року стартує програма “Подвійний диплом” для студентів історико-соціологічного, педагогічного та факультету іноземної філології. Нагадаємо, що участь у програмі зможуть взяти лише ті студенти, які вступлять на навчання до магістратури РДГУ (про це говорить і назва програми). Тож запрошуємо скористатися таким шансом! Також співпраця з цим ВНЗ розвивається у напрямку проходження стажування викладачами обох вишів, участі в українсько-польській грантовій програмі та у програмі ERASMUS+ та ін.

    27 травня за ініціативи завідувача кафедри культурології та музеєзнавства проф. В.Г.Виткалова і проректора з науково-педагогічної та навчально-методичної роботи РДГУ проф. Ю.В. Пелеха відбулася робоча зустріч із представником Міністерства освіти Китайської народної республіки PhD Vey Limin, під час якої були обговорені питання майбутньої співпраці Міністерства освіти і науки КНР і ВНЗ Китаю та РДГУ, а саме: навчання китайських студентів за спеціальностями РДГУ; навчання українських студентів за програмами «Подвійний диплом»; стажування у ВНЗ Китаю; можливість спільних публікацій; підвищення кваліфікацій тощо.

   Сторони домовилися про підписання Угоди про партнерство та співробітництво вже у червні цього року.

Відбулися V Андріївські читання
(Міжнародна науково-практична конференція)

    23 травня в Рівному відбулася Міжнародна науково-практична конференція (V Андріївські читання) на тему: «Християнство в Україні: історія, культура, сучасність у контексті суспільно-політичних трансформацій» (до 500-річчя Реформації та 25-річчя утворення Української Православної Церкви Київського Патріархату). Спільний науковий захід Рівненського державного гуманітарного університету та Рівненської духовної семінарії УПЦ КП у рамках роботи Міждисциплінарного центру з питань дослідження релігії, науки, культури науки зібрав науковців України, Польщі, Канади, Німеччини, Румунії. Традиційно науковий захід очолили керуючий Рівненською єпархією архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон та ректор РДГУ профессор Руслан Михайлович Постоловський. Засідання було розпочате співом пасхального тропару. Урочиста частина була прикрашена невеличким концертом студентів РДС під керівництвом Ірини Пасічник.

    До присутніх з вітальними словами звернулися співголови конференції професор Людмила Шугаєва та о. Віталій Лотоцький.

    Ректор РДГУ професор Руслан Михайлович Постоловський, народний депутат Кучерук Микола Герасимович, депутат обласної ради Черній Алла Леонідівна та депутат обласної ради Грицак Віталій Миколайович привітали архієпископа Іларіона з призначенням виконуючого обов’язків Екзарха Європи. До привітань приєдналися присутні учасники та гості конференції.

На пленарному засіданні було виголошено доповіді:

    Сергій Здіорук, провідний науковий співробітник відділу гуманітарної безпеки Національного Інституту стратегічних досліджень при Президентові України, кандидат філософських наук, доцент, Заслужений діяч науки і техніки України – «ВІЙСЬКОВО-КАПЕЛАНСЬКА СЛУЖБА В УМОВАХ ВІЙНИ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ»

    протоієрей Віталій Лотоцький, кандидат богословських наук, ректор Рівненської Духовної семінарії «ВІДРОДЖЕННЯ У ПРАВОСЛАВНОМУ ТА КАТОЛИЦЬКОМУ СВІТІ: ІСИХАСТИ І ГУМАНІСТИ НАПЕРЕДОДНІ РЕФОРМАЦІЇ»;

    Світлана Шкіль, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Національного університету біоресурсів і природокористування України, м. Київ «РПЦ І ВСЕПРАВОСЛАВНИЙ СОБОР».

   Плідну дискусію, яка розгорнулася наприкінці пленарної частини конференції підсумував перший проректор Рівненського державного гуманітарного університету професор Роман Володимирович Павелків. На секційних засіданнях дискусія була не менш гострою, конструктивною та аналітичною.

   12 травня 2017 року в Інституті мистецтв РДГУ відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «М.Костомаров і його епоха: текст і контексти» (до 200-річчя від дня народження М.Костомарова). Співорганізаторами заходу були Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, Рівненське обласне управління культури і туризму, Рівненський обласний краєзнавчий музей.

   Пленарне засідання конференції проходило у приміщенні краєзнавчого музею, що додало заходу контексту історії. Саме тут у 40-х роках ХІХ століття функціонувала чоловіча гімназія, в якій викладав М.Костомаров. На пошану ювіляру студентські  ансамблі «Джерело», «Горина», «Волиняни» кафедри фольклору Інституту мистецтв РДГУ створили художній контекст науковому зібранню.

   З привітальними словами до учасників і гостей конференції звернулись проректор з наукової роботи Рівненського державного гуманітарного університету, кандидат економічних наук, професор Олександр Дейнега; голова Рівненської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук, доцент Андрій Жив’юк;  голова Рівненської обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта», заслужений вчитель України Іван Вєтров; поет Микола Пшеничний, лірник Андрій Ляшук.

   На пленарному засіданні з науковими доповідями виступили: Олександр Булига,  директор Рівненського обласного краєзнавчого музею; Оксана Кузьма, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури ДВНЗ «Ужгородський національний університет»; Раїса Тхоруккандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету української філології РДГУ; Степан Шевчук, кандидат філологічних наук, директор Інституту мистецтв РДГУ.

   Секційні засідання відбулися в Інституті мистецтв РДГУ. Доповідачі з освітніх і наукових установ Києва, Черкас, Львова, Луцька, Ужгорода, Рівного у своїх доповідях наголошували на важливій ролі Миколи Івановича Костомарова в українській культурі.

  «Постать Миколи Костомарова - історика, етнографа, історіографа, археолога, педагога, міфолога, фольклориста, бібліографа, письменника, мистецтвознавця, громадського діяча, одного з організаторів Кирило-Мефодіївського братства – повинна стати для сучасної студентської молоді взірцем інтелектуально-духовної особистості та самопожертви» -  узагальнив директор Інституту мистецтв, професор Степан Шевчук.

DSC02061
DSC02068
DSC02081
DSC02087
WP_20170512_18_55_58_Pro
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Back to top