Надрукувати

Кафедра документальних комунікацій та бібліотечної справи є випусковою за спеціальністю 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» на факультеті документальних комунікацій та менеджменту і забезпечує підготовку фахівців за спеціалізаціями: «Документознавство та інформаційна діяльність» й «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія».

Кафедра документальних комунікацій та бібліотечної справи має досвід підготовки кваліфікованих спеціалістів інформаційної сфери з 1970-х років, коли силами двох фахових кафедр – бібліотекознавства та бібліографознавства – у Рівненському державному інституті культури розпочалась підготовка студентів з відповідної спеціальності. У 1998 році після реорганізації кафедр бібліотекознавства та бібліографознавства були створені дві випускаючі кафедри: документальних комунікацій та бібліотекознавства і бібліографії. У 2015 році на їх базі створено кафедру документальних комунікацій та бібліотечної справи Рівненського державного гуманітарного університету.

У 1998 році однією з перших в Україні кафедра розпочала підготовку фахівців зі спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність». Засновниками нової для української професійної освіти спеціальності стали доценти, кандидати педагогічних наук Г.В. Власова та Г.В. Сілкова. У першому складі кафедри документальних комунікацій працювало 6 викладачів: доценти – Г.В. Власова, Г.В. Сілкова, В.Д. Ясьмо (працював до 2014 р.), викладачі – Ж.В. Бабенко, О.Ю. Бучковська, М.С. Костенко, а також завідувач лабораторією – Н.В. Артемяк. Згодом штат кафедри поповнили випускники спеціальностей «Документознавство та інформаційна діяльність» – Д.В. Карпюк (працював до 2019 р.), М.М. Кондратюк, «Менеджмент організацій» – О.М. Кукушкін (працював до 2020 р.), «Бібліотекознавство та бібліографія» – О.В. Бережняк (працювала до 2020 р.), Т.С. Луцишина, О.В. Попчук (Веремчук) (працювала до 2020 р.). У 2000-х роках до штату кафедри влилися також викладачі з іншим (педагогічним, політологічним, культурологічним) профілем підготовки – доценти: кандидати педагогічних наук Ю.М. Марчук (працював до 2013 р.), В.М. Бордюк та Т.І. Черніговець, кандидати політичних наук О.В. Крет і Р.М. Крет.

При складанні перших навчальних планів завідувач кафедрою, кандидат педагогічних наук, доцент Г.В. Сілкова та кандидат педагогічних наук, доцент Г.В. Власова орієнтувались на те, що фахівці інформаційної сфери повинні мати глибокі спеціальні знання, розвинуті професійні навички, широкий світогляд за обраною спеціальністю. Саме тому розроблені та затверджені освітньо-кваліфікаційна характеристика, освітньо-професійна програма й навчальні плани спеціальності відповідали вимогам часу і реаліям галузі інформаційної діяльності. За участі завідувача кафедрою документальних комунікацій, доцента Г.В. Сілкової здійснювалась розробка першого Галузевого стандарту вищої освіти зі спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» (освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр»).

Завдяки зусиллям викладацького колективу і представників допоміжного складу кафедри очолювана Г.В. Сілковою кафедра документальних комунікацій вже з перших років підготовки спеціалістів інформаційної сфери стала відомим у професійному середовищі сучасним навчальним осередком, здатним готувати висококваліфікованих фахівців.

Перший випуск фахівців спеціальності «Документознавство та інформаційна діяльність» відбувся у 2003 році. Сьогодні здійснено 16 випусків фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, 14 випусків – освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст», 7 випусків – другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Кафедрою документальних комунікацій та бібліотечної справи успішно продовжуються також традиції підготовки бібліотечних кадрів, започатковані з 1970 року науково-педагогічним колективом у складі професора, доктора історичних наук Г.М. Швецової-Водки; доцентів, кандидатів педагогічних наук – І.В. Мілясевич (працювала до 2017 р.), В.М. Жук (працювала до 2018 р.); доцентів, кандидатів історичних наук – Л.Ф. Трачук (працювала до 2020 р.), Л.П. Пасічник (працювала до 2019 р.), М.Б. Шатрової, Л.Ф. Бандилко (працювала до 2020 р.); старшого викладача, кандидата соціологічних наук Ю.А. Остапчук, старшого викладача Г.П. Іжик.

Кафедра документальних комунікацій та бібліотечної справи готує фахівців за спеціалізаціями «Документознавство та інформаційна діяльність» й «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» за такими рівнями вищої освіти:

Спеціалізація «Документознавство та інформаційна діяльність» – перспективний фах для молоді, що має нахил до вивчення гуманітарних та інформаційних дисциплін; цікавиться комп’ютерними технологіями; прагне розвивати творчі і креативні здібності; хоче стати фахівцем з пошуку, обробки, аналізу та інших процесів роботи з інформацією. Професійна підготовка відповідає європейським стандартам і забезпечує набуття компетентностей у галузі інформаційно-аналітичної діяльності, інформаційних технологій, документаційного забезпечення управління, інформаційного менеджменту, документальних комунікацій в сучасному інформаційному середовищі. Передбачається також поглиблена мовна підготовка (професійне знання ділових української та іноземної мови) й надання знань у сфері менеджменту, маркетингу, права. Це дозволяє випускникам легко адаптуватися до вимог роботодавців та знайти себе на сучасному ринку праці.

Для побудови успішної кар’єри в умовах конкуренції можна скористатись безкоштовними сертифікатними програмами: «Організація презентаційних заходів»; «Документно-лінгвістична підготовка текстового контенту»; «Медіакомунікації та медіаграмотність».

Випускники спеціалізації «Документознавство та інформаційна діяльність» отримують кваліфікації:

Ці кваліфікації є багатофункціональними. Адже важливим для фахівця інформаційної сфери є як знання інформаційних ресурсів й уміння оперувати інформацією, так і формування інформаційного світогляду, тобто знання законів функціонування інформації в суспільстві, розуміння сутності інформаційних перетворень і усвідомлення свого місця та завдань в сучасному інформаційному суспільстві. Опанувавши базові знання в галузі документознавства та інформаційної діяльності, документознавець буде висококваліфікованим спеціалістом, матиме теоретичні знання на рівні сучасних міжнародних вимог до спеціалістів відповідного профілю та розвинуті практичні навички роботи за фахом. Випускник як майбутній фахівець не лише буде обізнаним в сучасних методиках й технології роботи з інформацією, а й розумітиме логічні, лінгвістичні, психологічні та соціальні основи переробки інформації в процесі її створення і суспільного використання. Головна увага приділяється вивченню сучасних інформаційних ресурсів, принципів і методів пошуку інформації в різноманітних документно-інформаційних системах, розвитку навиків самостійного використання відібраної інформації, опануванню методів аналітико-синтетичної обробки інформації.

Після закінчення навчання випускники спеціалізації «Документознавство та інформаційна діяльність» можуть працювати:

Основні місця роботи, де випускники спеціалізації «Документознавство та інформаційна діяльність» можуть працювати після закінчення навчання:

Документознавці зможуть працювати в інформаційно-аналітичних центрах і службах органів державної влади, культурно-освітніх закладів, наукових установ, фірм, корпорацій, акціонерних товариств, де передбачено мати справу з документно-інформаційними системами і управлінням інформацією.

Випускники спеціалізації «Документознавство та інформаційна діяльність» зможуть заповнити відповідні ніші в бізнесі, в правових, наукових, політичних інституціях, страхових, рекламних та PR-агентствах, оскільки інформаційне забезпечення становить необхідне підґрунтя для роботи менеджерів, маркетологів, економістів, правників, політиків та політологів.

Спеціалізація «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» передбачає здійснення професійної підготовки за напрямками: бібліотечно-бібліографічний менеджмент; соціальні комунікації; функціонування автоматизованих бібліотечно-інформаційних систем тощо.

Випускники спеціалізації «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» отримують кваліфікації:

Після закінчення навчання випускники спеціалізації «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» можуть працювати:

Колектив кафедри документальних комунікацій та бібліотечної справи Рівненського державного гуманітарного університету створює дружню доброзичливу атмосферу для реалізації творчого потенціалу кожного студента і чекає на навчання всіх, хто прагне опанувати сучасний й перспективний фах.