СПІВПРАЦЯ ЧЕРЕЗ КОРДОНИ:
науково-дослідницькі контакти кафедри славістики
Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка)
та кафедри української мови імені професора К. Ф. Шульжука РДГУ

 
Доктор філологічних наук, професор кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка), випускниця РДГУ Алла Архангельська

Щорічні збірники наукових праць «Лінгвістичні студії молодих дослідників», що з 2011 р. видаються рівненськими й чеськими філологами, є вагомим наслідком і результатом науково-дослідницької співпраці кафедри славістики (секція україністики) Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці та кафедри української мови ім. проф. К. Ф. Шульжука Рівненського державного гуманітарного університету – співпраці, започаткованої наприкінці 2010 року спеціальною міжуніверситетською угодою. Угода про такого роду співпрацю з вищим навчальним закладом України на філософському факультеті Університету в Оломоуці підписана вперше (текст Угоди див. нижче). Звичайно міжуніверситетські угоди стосуються різних обмінних програм, можливостей стажування студентів та викладачів на кафедрах своїх партерів. На жаль, такі угоди пов’язані з питаннями обопільного фінансування, а можливість із боку Міністерства освіти та науки України забезпечити перебування українських студентів та викладачів у Оломоуці відразу ж перетворює обостроннє виконання угоди на серйозну проблему.

Угода між рівненською та оломоуцькою україністиками має інший характер. Вона покликана активізувати науково-дослідницьку діяльність студентів, сприяти розширенню та поглибленню їхніх особистих творчих контактів, обміну досвідом та науковими матеріалами, стимулювати філологічно обдаровану молодь до участі в міжнародних конференціях та наукових семінарах, до здійснення цілеспрямованих колективних наукових досліджень. Гарантами та координаторами співпраці з чеського боку є професор кафедри славістики Університету ім. Ф.Палацького в Оломоуці доктор філологічних наук Алла Архангельска, з українського – доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови ім. проф. К.Ф. Шульжука РДГУ Галина Вокальчук.

Реалізаційна угода
про співпрацю на академічний рік 2013-2014
(фрагмент)

Рівненський державний гуманітарний університет (далі РДГУ), Україна, 33028, вул. Степана Бандери, 12, ідентифікаційний код 25736989, ідентифікаційний податковий код 257369817168, в особі декана факультету української філології в особі проф. Крета М.В., з одного боку, та

Університет ім.Ф.Палацького в Оломоуці (далі УР), Чеська Республіка, 77146, Оломоуць, вул. Кржіжковського, 8, ідентифікаційний код 61989592, податковий ідентифікаційний код CZ61989592, в особі декана філософського факультету доц. Ї.Лаха, з другого боку

відповідно до Угоди про співпрацю, підписаної Рівненським державним гуманітарним університетом у Рівному (Україна) та Університетом ім. Ф.Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка), підписаної в Оломоуці 15.12.2010 р. проф. Мирославом Машланєм та 29.12.2010 р. в Рівному проф. Русланом Постоловським, укладають Реалізаційну угоду про співпрацю на 2013-2014 академічний рік

І

  1. Предметом співпраці у 2010-2011 академічному році будуть

         1.1. Обмін викладачами. На факультеті української філології Рівненського державного гуманітарного університету у жовтні 2013 року терміном 1 тиждень буде в рамках обміну викладачами працювати професор кафедри славістики філософського факультету Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці доктор філологічних наук Алла Архангельська.

         1.2. Організація конференцій. На кафедрі української мови 10-11 жовтня 2013 року відбудеться ІІІ. Міжнародний науковий семінар молодих славістів Актуальні проблеми сучасного слов’янського мовознавства. Участь у ІІІ. Міжнародному науковому семінарі молодих славістів візьмуть 7 студентів, аспірантів та викладачів кафедри славістики Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці, яка виступатиме співорганізатором семінару.

         1.3. Видавнича діяльність.

1.3.1. Протягом 2013-2014 академічного року будуть опубліковані в рамках спільного науково-дослідного проекту статті викладачів та аспірантів у збірниках Rossica Olomоucencia: Časopis pro ruskou a slovanskou filologii (УП в Оломоуці) та Актуальні проблеми сучасної філології: Мовознавчі студії. Вип. 23 (РДГУ) та Лінгвістичні студії молодих дослідників. Актуальні проблеми сучасного слов’янського мовознавства. Вип. 3 (УП в Оломоуці та РДГУ)

  1. Гарантом співпраці з боку факультету української філології РДГУ є професор Галина Вокальчук.

Гарантом співпраці з боку УП в Оломоуці є професор Алла Архангельська.

ІІ

Обмін викладачами буде здійснюватися згідно з умовами, встановленими у пункті ІІ Угоди про співпрацю. //

ІІІ

Організація конференцій буде проходити згідно з умовами, встановленими у п. ІV Угоди про співпрацю.

Стороною-організатором ІІІ. Міжнародного наукового семінару молодих славістів Актуальні проблеми сучасного слов’янського мовознавства у 2013-2014 академічному році буде кафедра української мови ім. проф. К.Ф.Шульжука Рівненського державного гуманітарного університету, яку представляє завідувач кафедри проф. Галина Вокальчук. Фінансування організації конференції здійснюється стороною-організатором і стороною-співорганізатором (УП в Оломоуці) спільно за рахунок грантових та спонсорських коштів.

ІV

Видавнича діяльність буде реалізуватися відповідно до умов, встановлених п. V. Угоди про співпрацю.

Публікацію текстів доповідей учасників ІІІ. Міжнародного наукового студентського славістичного семінару в Рівному (10-11 жовтня 2013 року) у збірнику Лінгвістичні студії молодих дослідників. Актуальні проблеми сучасного слов’янського мовознавства. Вип. 3 забезпечать спільно кафедра славістики філософського факультету УП в Оломоуці та кафедра української мови ім. К.Ф.Шульжука Рівненського державного гуманітарного університету на умовах рівної фінансової співучасті. Фінансування збірника здійснюватиметься з коштів грантів, фондів фінансової підтримки наукових досліджень на ФФ УП в Оломоуці та вступних внесків учасників семінару.

V

  1. Угода складена чеською та українською мовами у 8-ми примірниках, що є однаково чинними. Кожна з сторін отримає 4 примірники, по два, складені чеською та українською мовами, відповідно.
  2. Ця угода набуває чинності з дня її підписання обома сторонами. /…/

Згідно зі спеціальними щорічними реалізаційними угодами, кафедра славістики Оломоуцького університету та кафедра української мови ім. проф. К.Ф.Шульжука РДГУ 17-18 жовтня 2011 р. в Оломоуці за фінансової підтримки гранту FF_2011_011 Nová paradigmata studia moderních slovanských jazyků a literatur v evropském kontextu під егідою Чеської асоціації україністів провели Міжнародний семінар молодих славістів «Актуальні явища в сучасних слов’янських мовах і літературах» та видали однойменний збірник наукових праць 42 учасників семінару з України, Польщі та Чехії. У 2011 році спільними зусиллями учасників міжнародного проекту була видана колективна монографія:  Неологічні назви осіб у сучасних слов’янських мовах: [монографія] / [Г. М. Вокальчук, А. М. Архангельська, О. А. Стишов, Ю. П. Маслова, В. В. Максимчук]; відп. ред. Г. М. Вокальчук [Рівненський державний гуманітарний університет; Університет ім.. Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка)]. – Рівне–Оломоуць: Вид-во Нац. університету «Острозька академія», 2011. – 356 с. – (Лексикограф. серія «Українська індивідуально-авторська неографія»; вип. 6).

Творча співпраця академічних працівників та студентів-славістів була продовжена й у галузі неолого-неографічних досліджень. Її результатом стали Другі міжнародні наукові читання «Лінгвістичні студії молодих дослідників» (Рівне 2012), співорганізаторами яких стали обидва центри підтримки наукової діяльності студентів – рівненська україністика та оломоуцька славістика. Обопільною була й участь у виданні збірника наукових праць «Лінгвістичні студії молодих дослідників : збірник наукових праць учасників ІІ Міжнародних наукових читань «Лінгвістичні студії молодих дослідників», присвячених пам’яті проф. К. Ф. Шульжука» (Рівне, РДГУ, 16–17 лютого 2012 р.). – Рівне–Осторог : Вид-во Національного університету «Острозька академія». – Вип. 2. – 2012. – 232 с.) У збірнику опубліковано 67 студентських статей.

Останній із виданих у рамках співпраці збірник наукових праць студентів «Lingvistiká studia mladých vědců III. Současné slovanské jazyky a literatury: problémy a perspektivy» («Лінгвістичні студії молодих дослідників 3. Сучасні слов’янські мови: проблеми і перспективи»). – Olomouc: VUP 2013. 118 s. був видрукуваний в Оломоуці. Збірник об’єднав творчі зусилля 36-ти студентів, аспірантів та викладачів Рівненського державного гуманітарного університету, Національного університету «Острозька академія», Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» (Дубенська філія) та Університету ім. Ф.Палацького в Оломоуці (кафедра славістики, секції україністики, русистики та полоністики). Результати наукових розвідок авторів збірника представлені в рубриках «Індивідуально-авторська неологія і неографія», «Проблеми лексичної і фразеологічної семантики української та інших слов’янських мов», «Динаміка граматичного ладу слов’янських мов», «Теорія мовної комунікації. Лінгводидактика. Літературознавство». Статті академічних працівників об’єднані рубрикою «Ділимося досвідом». У розділі «Хроніка» інформується про Всеукраїнський науковий семінар «Актуальні проблеми української неографії», що відбувся в Рівному (Україна) 21 – 22 лютого 2013 р. Семінар було зініційовано Інститутом української мови НАН України та одним із найпотужніших мовознавчих осередків Рівненщини – кафедрою української мови ім. проф. К. Ф. Шульжука Рівненського державного гуманітарного університету, яка у 2013 році відзначала півстолітній ювілей із часу заснування. Активну участь у роботі семінару взяли й науковці з Оломоуця. Видання збірника стало можливим завдяки цільовій фінансовій підтримці спеціальних наукових досліджень у вищих навчальних закладах Чеської Республіки, наданої у 2013 році Університетoві імені Ф. Палацького в Оломоуці Міністерством освіти, молоді і спорту Чеської Республіки відповідно до Інституційного плану розвитку на 2013 рік, ухваленого Міністерством освіти, молоді і спорту, спеціальна програма «Підтримка конференційної діяльності».

2014 року зустріч молодих науковців вже вдруге була проведена на оломоуцькій землі. Кафедра славістики філософського факультету Університету ім. Ф.Палацького в Оломоуці (Чехія) запросила студентів-славістів, аспірантів та молодих учених Рівнещини до участі в Другому міжнародному семінарі молодих славістів «Слов’янські мови та літератури в епоху глобалізації: лінгвокультурологічний та лінгвоекологічний погляд», який відбувся 12-14 жовтня 2014 року на кафедрі славістики (сеція україністики) Університетy ім. Ф.Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка) за підтримки гранту FF_2013_015 «Kultura a struktura slovanských jazyků v období globalizačních proměn: lingvoekologický přístup» та операційної програми «Podpora konferenčních aktivit na FF UP na r. 2014». На семінарі працювали мовознавча та літературознавча секції. За результатами наукових розвідок талановитої української та чеської студентської молоді видано черговий, 5-й випуск «Лінгвістичних студій молодих дослідників» (Оломоуць, 2014. – 172 с.), у якому опубліковано праці 24-ох студентів, магістрантів, аспірантів, викладачів і наукових співробітників вишів та академічних установ України, зокрема 9 праць – представників РДГУ. Участь саме рівненських студентів-україністів у роботі семінару дозволила частково профінансувати отриманий нами грант.

Науково-дослідницька співпраця викладачів оломоуцької україністики зі студентами магістерської та докторської навчальних програм «Російська мова» та «Порівняльне слов’янське мовознавство» за умови грантової підтримки Міністерства освіти, молоді та спорту Чеської Руспубліки не є безумовно фінансованою. Щоб отримати грантову підтримку, спочатку потрібно написати доволі складний проект, заручитися участю в ньому студентів та аспірантів, усе чітко спланувати, обґрунтувати його фінансування, взявши на себе певні чітко визначені зобов’язання, подати проект на конкурс, який тут буває дуже жорсткий, і лише після вердикту спеціальної контрольної комісії проекти, що схвалені, можут отримати фінансування студентської наукової діяльності під керівництвом викладачів та науковців кафедри. Виконання усіх зобов’язань, які беруть на себе учасники проекту (участь у міжнародних та регіональних конференціях, підготовка статей до друку у рецензованих збірниках наукових праць та колективних монографіях, організація та проведення наукових конференцій, семінарів, видання збірників наукових праць студентів тощо), дуже жорстко контролюється з боку структур Міністерства освіти та деканату філософського факультету. Після завершення терміну дії проекту його керівник у присутності спеціальної комісії звітує про виконання всього, що у проекті було заплановано, – захищає проект. Проект може й не пройти процедури захисту, якщо якісь зобов’язання, заявлені на початку, не виконані або виконані не в повному обсязі. Тоді всі його учасники позбавляються права брати участь у подібних проектах терміном на п’ять років.

Праця за такими проектами дуже і дуже непроста, вимагає надзвичайно багато часу та зусиль, проте з часом із наших студентів та аспірантів стають молоді цілеспрямовані дослідники, що ставлять перед собою мету і рухаються на шляху до її досягнення. Уже зараз маємо аспірантів, що «виросли» із такої співпраці: студентка оломоуцької україністики Гана Мразкова, яка неодноразово брала участь у спільних з рівнянами проектах, конференціях та збірниках студентських наукових праць, є нашою докторанткою, працює над проблемами перекладу «Пригод доброго вояка Швейка» Я. Гашека на українську мову.

У межах співпраці з нашими партнерами за 2013 рік маємо також обопільну участь у конференціях, організованих рівнянами. Це всеукраїнський науковий семінар «Актуальні проблеми української неографії», що відбувся в Рівному та Острозі (Україна) 21 – 22 лютого 2013 р., та міжнародний круглий стіл «Здобутки та перспективи сучасної лінгвоукраїністики. III Міжнародні наукові читання памяті професора К. Ф. Шульжука», 10 – 11 жовтня 2013, м. Рівне. Насамкінець від імені усіх моїх колег та студентів з Оломоуця хочу щиро подякувати нашим надійним рівненським партнерам – студентам-україністам, членам кафедри української мови ім. К.Ф.Шульжука РДГУ, її керівникові проф. Г.М. Вокальчук за бездоганну співпрацю, результатами якої і похвалитися не гріх.

Алла Архангельська

Back to top