16.02.2023. на базі Рівненського ліцею «Гармонія» відбулась Регіональна науково-практична конференція у форматі «печа-куча» «Історичний досвід колективного музикування: народна та світська традиції» (у рамках діяльності школи лабораторії колективного музикування РОІППО-РДГУ-РЛ«Гармонія»), яка об’єднала творчою співпрацею учнів, студентів, магістрантів та вчителів музичного мистецтва.

Наукові доповіді розкрили історичні аспекти колективного музикування, його побутування в народній та світській традиції та практичне забезпечення реалізації діяльнісного підходу до музичної освіти засобами колективного музикування (доц.О.О.Гумінська, доц.Т.Ю.Прокопович, К.С.Холод (магістрантка), С.Л.Гемберг (вчитель музичного мистецтва)).

Практичною частиною конференції стали воркшопи:

• «Народна пісня та музикування». Лемківська народна пісня «Я єстем музика» з імітаційними рухами та колективним музикуванням (І.М.Кісільчук);
  • ВОРКШОП «Народний танець на музикування». Тарантела «Неаполітано» з музикуванням на укулеле, кастаньєтах, бубнах, тамбуринах; зі звучними жестами (партитура з «Орф-Шульверка»); з танцювальними рухами (О.О.Гумінська, Л.Р.Тивончук, М.М.Бружинська, І.М.Патутіна, А.Ю.Панчак, студентки-практиканти Єлизавета Ільїн, Аліна Користятинець);
  • «Музикування в 6 рук на фортепіано». Джордж Енсон. «У магазині іграшок» з елементарним музикуванням на основі образу, форми твору (І.С.Опанасець, С.М.Дубенюк, учениця 7 класу Анна Кральковська);
  • «Музикування в 4 руки на фортепіано». Валерій Подвала. «Пустуни» з елементарним музикуванням на основі композиторської партитури (М.М.Бружинська, Л.І.Туровська);
  • «Музикування творів із «Орф-Шульверка» Карла Орфа та Гунільд Кеетман. Том І. «Пекар». Спів, музикування на ксилофонах та металофонах; звучних жестах, ударних (Н.І.Нагорна).

Була представлені новинки наукової та методичної література на допомогу вчителю та магістрантам.

Учасники конференції ухвалили результати роботи: колективне музикування народної та світської традицій дозволяє пізнати музику через активне творче оволодіння її елементами (ритмом, мелодією, динамікою, темпом, тембром та ін.), набути досвіду музичної діяльності (досвід імпровізатора, виконавця), досвіду спілкування і безпосередньої чуттєвої реакції, творчості, фантазії, самовираження, пережити музику як радість і задоволення та набути професійного досвіду, підвищити рівень професійної компетентності.

Гумінська О. О. науковий керівник

школи-лабораторії колективного музикування,

доцент кафедри історії, теорії музики

та методики музичного виховання РДГУ