Завідувачка кафедри української мови Рівненського державного гуманітарного університету професорка Совтис Наталія 3 квітня 2025 року провела гостьову лекцію для студентів, які вивчають українську мову в Державній академії прикладних наук (Республіка Польща, м. Хелм).

Незважаючи на численні мовознавчі студії українсько-польських мовних контактів, до сьогодні відсутні комплексні дослідження впливу української мови на польську та навпаки. Такі наукові розвідки вкрай важливі для всебічного аналізу й об’єктивного висвітлення цієї проблеми, адже тривале співіснування в межах однієї держави – Речі Посполитої – заклало підґрунтя для появи спільних культурних і мовних явищ українсько-польського помежів’я та взаємодії літературних мов обох народів.

Особливу увагу лекторка приділила феномену українсько-польського  лінгвокультурного помежів’я, у якому виникла унікальна ситуація: підпорядкована українська народна культура стає ідейною, тематичною домінантою частини польської художньої літератури. Вагому роль у популяризації української мови зіграли польські митці, життєвий і творчий шлях яких був пов’язаний із етнічними українськими територіями, а також письменники – вихідці з української землі, для яких традиція українського народу була рідною. Створена ними національна література формувалася на основі місцевого мовного та фольклорного матеріалу. Тексти, які з’явилися на перетині двох культур, можна назвати мультикультурними, тому вони вимагають окремих підходів у сучасних наукових дослідженнях.

Обговорення лекції проходило польською та українською мовами.  

Запропоновано налагодити співпрацю між науково-педагогічними працівниками та здобувачами освіти в науковій сфері Рівненського державного гуманітарного університету та  Державної академії прикладних наук.


 

Back to top