Зловживання довіреною владою
«Трансперенсі інтернешнл» означує корупцію як зловживання довіреною владою заради власної користі чи вигоди. Корупційні діяння, зазвичай, порушують закон. Вони завжди порушують і правила моралі та суперечать розумінню справедливості. Ми говоримо про корупцію тоді, коли осіб, уповноважених на ухвалення рішень, заохочують або винагороджують грошима чи іншими благами за те, що вони приймають рішення, яке служить не суспільному добру, а інтересам окремої особи. Корупція наявна також тоді, коли державні службовці виконують свій обов’язок лише в разі отримання хабара. Вона завжди є неправним збагаченням хабарника і завдає шкоди громадянам. А вони мають право на послуги бездоганної якості з боку держави, а також на бездоганний розподіл коштів від сплати податків.
Корупція- це завжди дві сторони: той, хто дає, і той, хто бере
Корупція завжди має дві сторони: підкупника і запроданця, тобто того, хто підкуповує, і того, хто продається за хабар. Існує корупція в державній сфері, наприклад у системі органів державного управління та місцевого самоврядування, при підготуванні законів та інших нормативно-правових актів чи при ухваленні політичних piшень. Але корупція існує також і в приватному секторі. З одного боку, тут має місце корупція у відносинах між державою та фірмами, наприклад при розподілі державних замовлень, з іншого - існує корупція у відносинах між самими фірмами, наприклад при розподілі замовлень на постачання комплектування чи укладанні договорів субпідряду.
Корупція завдає шкоди не лише економіці
Корупція зумовлює не лише великі матеріальні, а й надзвичайні нематеріальні збитки. Це відбувається тоді, коли громадяни впродовж тривалого часу живуть в умовах корупційної системи і втрачають довіру до уряду, органів державного управління та місцевого самоврядування, судової влади і, зрештою, до парламентської демократії. З історичних причин корупція в Україні є наслідком радянської системи, у якій доводилося захищати себе від утисків і створювати механізми виживання. Діяв принцип: «Ти мені - я тобі» («рука руку миє»). Він і досі твердо вкорінений у свідомості українського суспільства. Тому корупція набула значного поширення в Україні: наприклад, коли йдеться про вступ до вишів, отримання належної медичної допомоги чи потрібних документів, скажімо, для здійснення будівництва.
Корупція як реакція на непосильний тягар для громадян
Корупції, зокрема, сприяє і громіздкий державний механізм, у якому існує надто багато надто складних механізмів регулювання і норм. Це призводить до того, що громадяни не знають своїх прав, часто не можуть дотримуватися їх; панує плутанина щодо того, які норми і для кого насправді є чинними, Щоб прискорити процес розв’язання справ, доводиться платити. Аби захистити себе від державних службовців, які, використовуючи таку ситуацію, вимагають грошей, громадяни роблять їм подарунки. Так громадянин позбавляється своїх прав.
Корупцію засуджують, але, попри це, практикують
Опитування н Україні показали, що більшість населення доволі чітко висловлюється проти корупції. Але якщо йдеться про місце для навчання у виші для власної доньки, операцію своєї матері чи дозвіл на будівництво власної дачі, в хід ідуть подарунки і підкуп. Цей факт непокоїть. Якщо корупцію вважати нормальним явищем, що є в багатьох країнах світу, виникає традиція, побудована на корупції, і її дуже важко потім переламати.