22 жовтня 2024 р. у відділі мистецтв Рівненської обласної наукової бібліотеки відбулися студентські наукові мистецтвознавчі читання «Жінки в історії українського образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва: «темпераментне» ХХ століття». Їхні учасники – здобувачі вищої освіти ОС Бакалавр спеціальності 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво» художньо-педагогічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету. Куратори проєкту: професорка Руслана Шеретюк і доцентка Ярослава Вернюк.

Напередодні відзначення 140-річчя українського жіночого руху студенти-художники РДГУ обговорили питання місця і ролі жінки в історії українського мистецтва. З’ясували, що Соня Делоне, французька мисткиня, народжена в Україні, стала законодавицею світової моди, співзасновницею нового напряму в мистецтві – орфізму (симультанізму), а також першою художницею, що мала прижиттєву виставку в Луврі. Зупинилися на творчості української «амазонки авангарду» Олександри Екстер. Будучи піонеркою європейського модернізму, Олександра Екстер однією з перших стала абстракціоністкою, на що тоді не зважилися її друзі-чоловіки (Пікассо, Брак, Леже). Дослідницька увага учасників студентських наукових читань була спрямована на осягнення феномену творчості знакових постатей українського народного мистецтва – Ганни Собачко-Шостак і Марії Примаченко. Не оминули вони й питання мистецьких здобутків лідерки українського андеграунду Алли Горської і лауреатки Національної премії імені Тараса Шевченка Тетяни Яблонської, а також майстринь народної творчості України: Марії Шевчук, Зінаїди Онищенко, Віри Роїк та ін.

Мистецький доробок видатних мисткинь ХХ ст. – яскравий приклад художньої візуалізації національної самобутності України, її невичерпного творчого потенціалу.