Члени кафедри проводять науково-дослідну роботу в межах загальної кафедральної теми “ Шляхи оптимізації вивчення іноземних мов на немовних факультетах: професійні стандарти у світлі європейських вимог Болонської конвенції”.
За час існування кафедри іноземних мов було підготовлено й успішно захищено п’ять дисертаційних досліджень. Четверо викладачів кафедри отримали вчене звання доцента.
Мороз Л.В захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у 2002 р. в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка. І в тому ж році отримала вчене звання доцента.
Павелків К.М. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук у 2011 р. в Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського. В 2015 р. отримала вчене звання доцента.
Романюк С.К. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у 2013 р. в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна. В 2015 р. отримала вчене звання доцента.
Ясногурська Л.М. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у 2018 р. в Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського. В 2021 р. отримала вчене звання доцента.
Павелків К.М. захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук у 2020 р. в Житомирському державному університеті ім. Івана Франка. В 2022 р. отримала вчене звання професора.
Інші викладачі продовжують працювати над завершенням кандидатських дисертацій: Трофімчук В.М. “Інноваційні форми роботи учнів на уроці іноземної мови”, Данілова Н.Р. “Актуалізація навчальної діяльності учнів старших класів на уроках іноземної мови”, Ковалюк В.В. “Соціальний аспект вивчення іноземної мови у системі вузів культури”.
Сьогодні укомплектованість кафедри викладачами з науковими ступенями становить 40 %.
Наукові інтереси членів кафедри стосуються різних проблем філології, педагогіки, та методики викладання іноземної мови: порівняльного літературознавства (проф. Мороз Л.В.), формування рефлексивної культури вчителя (проф. Павелків К.М.), лінгвопрагматики, теорії мовленнєвого впливу (доц. Романюк С.К.), лінгвоконцептології (доц. Ясногурська), інноваційних технологій у навчанні іноземної мови (ст. в. Трофімчук В.М.), актуалізації навчальної діяльності з іноземної мови (ст. в. Данілова Н.Р.), соціального аспекту вивчення іноземних мов (ст. в. Ковалюк В.В.).
Результати досліджень викладено у наукових статтях та тезах. Зокрема, з ініціативи кафедри з 2009 року упорядковується і видається збірник наукових праць “Актуальні проблеми філології та методики викладання гуманітарних дисциплін”, в якому містяться статті з теоретико-методологічних, культурологічних, літературознавчих, мовознавчих проблем.
З метою підвищення кваліфікації викладачі кафедри (проф. Павелків К.М., доц. Романюк С.К. і доц. Ясногурська Л.М.) у 2019 році стажувалися закордоном, в Польщі, м. Любліні, в Університеті Марії Кюрі-Склодовскої. Проф. Павелків К.М. у 2020 році також стажувалася у Шотландії, в м. Единбург.
Члени кафедри беруть участь у міжнародних, всеукраїнських та міжвузівських конференціях, залучають до наукової роботи і студентів, готуючи їх до виступів на щорічній звітній науковій конференції РДГУ.
Значна увага приділяється методичному забезпеченню викладання дисциплін кафедри. Колектив кафедри постійно працює над удосконаленням робочих програм, силабусів, планів, опорних конспектів практичних занять, матеріалів та завдань для самостійної роботи студентів, тестових завдань, екзаменаційних матеріалів та білетів, критеріїв оцінювання знань студентів, методичних посібників та інших методичних матеріалів для різних освітніх програм підготовки студентів.
На кафедрі працюють 2 семінари: науковий – “Сучасні лінгвістичні теорії” та методичний – “Актуальні проблеми філології та методики викладання гуманітарних дисциплін”, які допомагають викладачам удосконалити свою майстерність.
При кафедрі працює навчально-методичний центр іноземної мови, на базі якого регулярно відбуваються виховні заходи за участю студентів: відкриті заняття, олімпіади, конференції, вечори, концерти.