Кафедра готує фахівців за напрямками «6.020303 Філологія*. Мова (із зазначенням мови) і література», «6.020303 Філологія*. Українська мова та література, іноземна мова», «6.010102 Початкове навчання (англійська мова)», та за спеціальностями «014 Середня освіта (Англійська / Німецька / Французька / Російська мова і література)», «014 Середня освіта (Українська мова і література)», «013 Початкова освіта (Англійська мова)».  Кафедра обслуговує 3 факультети: іноземної філології, української філології та педагогічний факультет.

Кафедра практики англійської мови була сформована внаслідок поділу кафедри романо-германської філології на дві окремі структури у 2003 році. З 2012 р. по 2016 р. мала назву «кафедра теорії і практики англійської мови та прикладної лінгвістики».


Кафедра практики німецької та французької мов готує  бакалаврів напряму підготовки 014 «Середня освіта». Німецька (англійська, французька, російська) мова і світова література, 014 «Середня освіта». Французька (англійська, німецька, російська) мова і світова література;  магістрів напряму підготовки 014 «Середня освіта. Мова і література німецька (французька, англійська, російська) та 014 «Середня освіта. Мова і література французька ( німецька, англійська, російська).

На кафедрі практики німецької та французької мов працює 9 викладачів. З них: 4 кандидати педагогічних наук (Середюк Л.А., Палій В.П., Джава Н.А., Шевченко О. В),  1 кандидат філологічних наук (Терещенко Т.В.), 1 кандидат психологічних наук (Пивоварчук Т.О.), 2 старших викладачі (Голуб Т.В.,  Гончарук Р.А.), 1 викладач ( Яницька О.М.). Базову вищу освіту мають 100% викладачів. Укомплектованість кафедри викладачами з науковим ступенями становить 67%.

Викладачі кафедри постійно працюють над підвищенням наукового рівня шляхом захисту дисертаційних досліджень, вступу і навчання в аспірантурі РДГУ та інших навчальних закладів

Нині на кафедрі практики німецької та французької мов також веде наукові дослідження випускниця аспірантури Гончарук Р.А. зі спеціальності 10.01.06 «Теорія літератури».

Кафедра обслуговує 2 факультети: іноземної та української філології та забезпечує складання вступних іспитів на бакалаврат і в магістратуру.

Викладачі постійно підвищують свій фаховий рівень шляхом стажування в Україні та за кордоном з відповідними сертифікованими підтвердженнями.

Викладачі кафедри систематично працюють над удосконаленням змісту організації та методичного забезпечення підготовки майбутніх філологів, про що свідчать регулярні наукові публікації у фахових журналах і участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних конференціях.

Якісний науковий потенціал кафедри підтверджуються високим науковим друком, зокрема, викладачі кафедри регулярно видають навчально-методичні посібники та підручники.

Для реалізації компонентів інноваційного освітнього процесу кафедра практики німецької та французької мов співпрацює з провідними навчальними закладами країн Європейського Союзу за напрямами: інформаційно-консультативна діяльність; залучення викладачів та студентів до участі у державних, міжнародних наукових, освітніх і культурних програмах, проектах; обмін студентами, викладачами, науковцями; участь у міжнародних наукових і науково-практичних конференціях, семінарах, форумах; підвищення кваліфікації; публікації у зарубіжних виданнях. Налагоджена співпраця з зарубіжними організаціями та навчальними закладами: Університетом м. Перпіньян (Франція); Університетом Ренн-2 (Бретань, Франція). Співробітництво здійснюється з Посольством Франції в Україні (Франція), Німецьким культурним центром «Ґете-Інститут в Україні»  (Німеччина).

При кафедрі функціонують два мовні центри:          
-навчально-дослідницький центр «Відділення французької мови»

- центр навчально-методичної літератури Goethe-Institut м. Київ. Кафедра співпрацює з німецьким культурним центром «Goethe-Institut в Україні» згідно з угодою від 01.01.2009 року.    
Центр навчально-методичної літератури Goethe-Institut пропонує викладачам та вчителям німецької мови Рівненщини, студентам-германістам можливість ознайомитися з великою кількістю підручників і додаткових навчальних матеріалів для викладання німецької мови як іноземної. Навчально-дослідницький центр «Відділення французької мови» є медіа-центром з вільним доступом студентів та викладачів до новітніх інформаційних джерел: Інтернету, супутникового телебачення, мультимедійних програм, бібліотеки методичної літератури для сучасного викладача іноземної мови, фахових французьких та вітчизняних періодичних видань.              

Кафедра практики німецької та французької мов РДГУ була задіяна у проекті розпочатому Ґете-Інститутом в Україні "Вивчати німецьку мову в дитячому садку", який бере до уваги особливості раннього вивчення німецької мови. Цілі та завдання проекту, які включали підготовку зацікавлених студентів до проходження практики, надання їм методико-дидактичної інформації та розвиток у маленьких дітей гарного відчуття мови та мовного смаку реалізовано.

Для якісної професійно-практичної підготовки фахівців на факультеті іноземної філології у 2017, 2018 та 2019 рр. за сприяння кафедри практики німецької та французької мов студенти факультету іноземної філології брали участь у Міжнародному Референдаріаті, який передбачав підготовку та проходження педагогічного стажування у гімназіях м. Любек та м. Фленсбург (Німеччина). Проєкт передбачав участь студентів у методичних семінарах, країнознавчих екскурсіях містами Федеральної землі Сілезія-Гольштайн, відвідування занять вчителів гімназій,  проведення власних занять з німецької мови, обмін думками, враженнями.

В межах українсько-німецького року мов та в рамках проекту DLL – Deutsch Lehren Lernen («Вчимося навчати німецької»), метою якого є підвищення кваліфікації вчителів і викладачів німецької мови як іноземної, 5-6 вересня 2017 року на базі факультету іноземної фіології РДГУ  відбувся семінар-презентація, в якому взяли участь викладачі кафедри практики німецької та французької мов та вчителі шкіл міста Рівне та області. Мультиплікатор Гете-інституту пані Олена Бекетова презентувала тематику основних розділів DLL, запропонувала нові креативні ідеї та підходи до проведення заняття з німецької мови.

Восени 2017 року за сприяння кафедри практики німецької та французької мов відбулося підписання Угоди про співпрацю між РДГУ та Гете-Інституту в Україні про співробітництво у підготовці та підвищенні кваліфікації викладачів німецької мови, а також у сприянні розвитку німецької мови у м. Рівне.

За безпосередньої організації кафедри практики німецької та французької мов щорічно відбувається презентація програм Німецької служби академічних обмінів DAAD за участю представників цієї служби для студентів факультету іноземної філології. Студентам, що вивчають німецьку мову, надається інформація щодо можливості отримати стипендію на навчання в одному з вузів Німеччини. Також проводиться online-тестування, де вони можуть визначити відповідність свого рівня володіння німецькою мовою Загальноєвропейським Рекомендаціям з мовної освіти.

Викладачі кафедри практики німецької та французької мов беруть  активну участь не тільки у фахових стажуваннях та семінарах з підвищення кваліфікації в Україні та закордоном, але й підтверджують свій професійний рівень володіння мовою, отримавши міжнародні сертифікати від Гете-інституту ( м. Київ). Так, завідуюча кафедрою, професор Середюк Л.А. склала міжнародний іспит та отримала сертифікат в Гете-інституті на рівень володіння мовою С1, кандидат філологічних наук, доцент Терещенко Т.В. – сертифікат на рівень володіння мовою С1, кандидат психологічних наук, доц.. Пивоварчук Т.О. та кандидат педагогічних наук, доц.. Джава Н.А. отримали міжнародні сертифікати на рівень володіння мовою С2.

 

Back to top