Кафедра технологічної, професійної освіти та цивільної безпеки (далі ТПО та ЦБ) створена в 2024 році шляхом реорганізації кафедр: професійної освіти, трудового навчання та технологій та кафедри загально-технічних дисциплін, технологій та цивільної безпеки, й функціонує у складі факультету документальних комунікацій, менеджменту, технологій та фізики Рівненського державного гуманітарного університету. Кафедру очолила доктор педагогічних наук, професор Лісова Світлана Валеріївна.
Основною метою діяльності кафедри ТПО та ЦБ є створення умов для якісної підготовки майбутніх учителів технологій, фахівців з сфери обслуговування та організації загальнотехнічної, працеохоронної й безпекознавчої підготовки здобувачів вищої освіти Рівненського державного гуманітарного університету.
На кафедрі працює 9 штатних викладачів: доктор педагогічних наук, професор Лісова С.В.; доктор педагогічних наук, професор Глінчук Ю.О., кандидат педагогічних наук, доцент Дупак Н.В.; кандидат педагогічних наук, доцент Фещук Ю.В.; кандидат історичних наук, доцент Герасименко О.А.; кандидат педагогічних наук, доцент Симонович Н.В.; кандидат педагогічних наук, доцент Шурин О.І.; кандидат педагогічних наук, доцент Трофімчук В.М.; кандидат педагогічних наук, доцент Шевчук О.А.
З навчально-допоміжного персоналу працюють: завідувач лабораторіями і завідувач лабораторіями Українець О.М.; старші лаборанти: Лисак І.І., Сараєва О.В., Скачук Н.В.; лаборанти Турова О.І., Хоронжевський О.М. та майстер в навчальних майстернях Тельних Ю.А.
Кафедра є випусковою й забезпечує підготовку фахівців за освітньо-професійними програмами зі спеціальностей:
- 014.10 Середня освіта. (Трудове навчання та технології) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти денної та заочної форм навчання;
- 015 Професійна освіта. (Сфера обслуговування) першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної та заочної форм навчання.
Кафедра також забезпечує підготовку майбутніх вчителів початкової освіти з трудового навчання та майбутніх педагогів професійного навчання.
Робота кафедри націлена на розширення матеріально-технічної бази, забезпечення здобувачів вищої освіти новою навчальною та навчально-методичною літературою, посилення роботи у сфері формування якісного науково-педагогічного потенціалу, підвищення професіоналізму професорсько-викладацького складу, організацію науково-дослідної роботи студентів.
До структури кафедри входить «Науково-методичний інноваційний центр підвищення якості професійно-педагогічної підготовки майбутніх фахівців» (далі Центр) створений на засадах самофінансування.
Метою створення і діяльності центру є розвиток фундаментальних і прикладних досліджень у галузі технологічної та професійної освіти в контексті інновацій вітчизняної освіти.
Керівник Центру – доктор педагогічних наук, професор С.В. Лісова.
Основні напрями розвитку кафедри технологічної, професійної освіти та цивільної безпеки
- Освітня діяльність
1.1. Удосконалення освітніх програм, навчальних планів та програм навчальних дисциплін з урахуванням актуальних проблем функціонування та розвитку системи освіти України.
1.2. Щорічне оновлення робочих програм навчальних дисциплін інформацією щодо сучасних наукових досягнень у відповідних галузях.
1.3. Впровадження інноваційних технологій навчання з підготовки здобувачів вищої освіти (круглі столи, ділові ігри, проєкти, кейс-технології, портфоліо, педагогічні майстерні та інше).
1.4. Щорічне оновлення переліку вибіркових навчальних дисциплін, що розкривають найбільш актуальні питання у відповідних галузях.
1.5. Оновлення навчального та навчально-методичного забезпечення, зокрема, написання нових підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій, з метою удосконалення навчального процесу.
1.6. Впровадження методів електронного навчання в освітній процес, розроблення дистанційних курсів вивчення дисциплін, передусім, з підготовки магістрів та здобувачів вищої освіти, що навчаються за заочною формою навчання.
1.7. Удосконалення аудиторного фонду кафедри за рахунок зміцнення матеріальної бази.
- Наукова діяльність та міжнародна співпраця
2.1. Розвиток наукової теми кафедри: технологічної, професійної освіти та цивільної безпеки за назвою «Формування професійної компетентності майбутніх фахівців професійно-педагогічного напряму в умовах освітнього процесу» державний реєстраційний номер 0121U109747. Керівник теми – д.п.н., професор С.В. Лісова.
2.2. Підвищення рівня наукової, професійної активності викладачів кафедри, відображення результатів наукової діяльності у публікаціях відповідних фахових видань України та таких, що занесені до наукометричних баз Scopus і Web of Science.
2.3. Залучення здобувачів вищої освіти до участі у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт.
2.4. Організація науково-практичних конференцій різних рівнів.
2.5. Участь викладачів та здобувачів вищої освіти у міжнародних та вітчизняних наукових конференціях, виставках, семінарах тощо.
2.6. Запровадження наукової співпраці з провідними закладами вищої освіти та науковими установами.
2.7. Здійснення міжнародної наукової співпраці у межах договорів РДГУ про співробітництво з закладами вищої освіти та науковими установами.
- Підготовка професорсько-викладацького складу
3.1. Забезпечення систематичного підвищення кваліфікації викладачів кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій.
3.2. Стимулювання викладачів кафедри до активної наукової діяльності.
- Виховна робота
4.1. Сприяння розвитку студентського самоврядування, надання допомоги здобувачам у вирішенні всіх питань щодо умов навчання, побуту у гуртожитках, працевлаштування, студентської творчості, спорту.
4.2. Проведення тижнів кафедри професійної освіти, трудового навчання та технологій.
4.3. Організація позааудиторних масових заходів фахового спрямування.
4.4. Активізація виховної роботи кураторів в академічних групах. Використання особистісно-орієнтованого підходу у роботі зі студентами.
- Профорієнтаційна робота кафедри
5.1. Активізація профорієнтаційної та рекламної роботи кафедри, зокрема, посилення зв’язків та співпраці кафедри із закладами загальної середньої та професійної освіти.
5.2. Поширення інформації щодо надання освітніх послуг в рамках новоствореного сайту кафедри.
5.3. Проведення маркетингових досліджень ринку освітніх послуг за профілем кафедри, аналіз рейтингу навчальних закладів з метою покращення іміджу привабливості навчального закладу та удосконалення підготовки майбутніх фахівців.