Кафедра української літератури створена з часу заснування університету, з 1953 року носить нинішню назву.
Навчальний процес на кафедрі забезпечують 9 штатних викладачів, із них: 2 доктори філологічних наук, професорів (Захарчук І.В., Томчук Л.В.) та 1 доктор педагогічних наук, професор (Романишина Н.В.), 6 кандидатів філологічних наук, доцентів (Антипчук Н.В., Бестюк І.А., Кирильчук О.М., Кравець Д.В., Крупка М.А., Тхорук Р.Л.).
Завідувач кафедри - доктор педагогічних наук, професор Романишина Наталія Василівна.
Пріоритетні наукові напрями роботи кафедри: форми інтеграції української філології в загальноєвропейський та світовий науково-освітній простір, інтердисциплінарні підходи в науково-дослідних та освітніх практиках, актуальні стратегії модернізації літературної освіти в школі та ЗВО. Члени кафедри успішно працюють над комплексною науковою темою «Українська література в культурологічному аспекті» (державний реєстраційний номер – 0117U007579), керівник – проф. Захарчук І.В.
В аспірантурі при кафедрі української літератури навчаються 2 аспірантів (Вернюк Н.В., Крупка Л.О.). У 2018 р. аспіранткою кафедри української літератури Шостак О.О. успішно захищено кандидатську дисертацію з теми: «Еміграційний» текст Івана Франка» (08.11.2018 р. у Львівському національному університеті імені Івана Франка).
Кафедра міжкультурної комунікації, теорії, історії та методики викладання зарубіжної літератури функціонує з 14 грудня 2021 року. За часи існування кафедра декілька разів змінювала назву у зв’язку зі зміною її профілю. У різні роки кафедрою завідували доктор філологічних наук, професор О.А. Галич, кандидат філологічних наук, доцент Т.Г. Сербіна, доктор педагогічних наук, професор Л.Р. Пелех, доктор філологічних наук, професор Є.М. Васильєв. З 2021 р кафедру очолила доктор педагогічних наук, професор Безкоровайна О.В..
На кафедрі працюють: завідувач кафедри доктор педагогічних наук, професор Безкоровайна О.В., заступник декана з навчальної роботи та міжнародних зв’язків, старший викладач Залевська Оксана Анатоліївна, заступник декана з виховної роботи, кандидат філологічних наук, доцент Капелюх Дмитро Петрович, секретар ради факультету старший викладач Cиневич Братислава Миколаївна, кандидат філологічних наук, доцент Нестерук Сніжана Миколаївна, кандидат філологічних наук, доцент Вовчук Наталія Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент Оздемір Оксана Василівна, кандидат філологічних наук, доцент Самборська Ірина Миколаївна, старший лаборант кафедри – Омелянюк Аліна.
Колектив кафедри міжкультурної комунікації, теорії, історії та методики викладання зарубіжної літератури, 2022 рік.
На фото: (зліва на право) 1-й ряд- О.В. Безкоровайна
2-й ряд- О.А Залевська, С.М. Нестерук, О.В. Оздемір, Б.М. Синевич, І. М. Самборська, Н.І Вовчук.
На кафедрі проводиться науково-дослідна та дослідно-конструкторська робота (НДДКР) на тему: «Міжкультурна комунікація: філологічний та методичний аспекти» (державний реєстраційний номер: 0122U200105). Метою НДДКР є філологічні, методологічні дослідження та аналіз у спектрі особливостей міжкультурної комунікації.
Результати досліджень викладено у монографіях, наукових статтях та тезах, підручниках та навчальних посібниках, розробках та комплексах для потреб освітнього процесу ЗВО, збірниках навчальних програм.
Наукова діяльність кафедри.
Кафедра в умовах оптимізації освітнього процесу з урахуванням особливостей сучасного постіндустріального суспільства, що зумовлює потребу в нових технологіях навчання, успішно використовує інформаційно-комунікаційні технології, які присутні на факультеті. Зокрема, викладачі кафедри проводять презентації навчального матеріалу з окремих тем, використовують мультимедіа як наочність відомості, тези, таблиці, схеми. На заняттях з історії зарубіжної літератури використовується інтерактивні програми для презентації творчого шляху письменників, їх літературного доробку. Практикуються також заняття із застосуванням теле- та відеоапаратури, що допомагають унаочнити програмовий матеріал.
Викладачі успішно використовують «ігрове проектування», «мозковий штурм», метод проектів, аудіо/відео супровід у навчанні іноземної мови та зарубіжної літератури.
На базі кафедри створено Навчально-наукову лабораторію «Міжкультурна комунікація у професійній підготовці майбутнього вчителя іноземної мови та зарубіжної літератури» (кабінет №323 в навчальному корпусі №2, вулиця Пластова, 31) , що здійснює важливі для регіону як фундаментальні, так і прикладні наукові дослідження, вирішує актуальні науково-дослідницькі, науково-методичні, соціально-педагогічні та організаційні питання розвитку освітнього простору регіону. В межах роботи Навчально-наукової лабораторії РДГУ «Міжкультурна комунікація у професійній підготовці майбутнього вчителя іноземної мови та зарубіжної літератури» функціонують проблемні студентські групи:
«Сучасні технології формування міжкультурної комунікації здобувачів вищої освіти» (керівник: проф. Безкоровайна О. В.); "Мова художніх творів» (керівники: доценти Вовчук Н. І., Самборська І. М.); «Література ХХ століття: інтерпретація та конверсія» (керівники: доц. Нестерук С. М., ст. в. Синевич Б.М. ); «Жіноча проза кін. ХХ – поч. ХХІ ст.: тенденції та перспективи» (керівник: доц. Оздемір О. В.).
Робота з аспірантами в Навчально-науковій лабораторії «Міжкультурна комунікація у професійній підготовці майбутнього вчителя іноземної мови та зарубіжної літератури»
На фото: (зліва на право) А. Ткачук, К. Попова, О.В. Безкоровайна.
Викладачі кафедри є науковими керівниками курсових, дипломних, магістерських робіт, тематика яких відповідає актуальним дослідницьким проблемам та майбутній кваліфікації студентів. Професорсько-викладацький склад кафедри систематично працює над удосконаленням змісту організації та методичного забезпечення підготовки майбутніх філологів, про що свідчать наукові публікації у фахових журналах і участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних конференціях, а також у міжнародних Інтернет-конференціях, вебінарах, семінарах.
Наукові інтереси членів кафедри стосуються різних філологічних та методичних проблем.
За останні 3 роки кафедра організувала та провела Регіональний науково-практичний семінар «Традиційно-інноваційні стратегії сучасного художнього тексту», що відбувся 20 листопада 2013 року, І Міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми літературознавчої термінології» (15 – 16 жовтня 2015 року), ІІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми літературознавчої термінології» (Рівне, 28 – 29 квітня 2017 р.) та взяла участь у роботі І Всеукраїнської науково-практичної конференції «Оптимізація процесу навчання іноземних мов у закладах вищої освіти гуманітарного та технічного напрямів» (2019 р.), співорганізатори V Міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції « Інновації в сучасній освіті: український та світовий контекст» ( 2022 р.) .
Члени кафедри беруть активну участь у міжнародних, всеукраїнських та міжвузівських конференціях, залучають до наукової роботи і студентів, готуючи їх до виступів на конференціях та публікації результатів досліджень. Зокрема, з ініціативи кафедри з 2001 року видавався збірник наукових праць "Філологічні витоки", де студенти факультету іноземної філології апробовують основні положення і висновки своїх досліджень.
Студенти старших курсів залучаються до участі у Міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених «Наука, освіта, суспільство очима молодих», постійно беручи в ній участь, а також щорічно виступають з повідомленнями на звітній науковій конференції РДГУ. Кращі з них продовжують навчання в магістратурі та аспірантурі, працюють на інших факультетах університету та у закладах загальної середньої та вищої освіти України.
Щорічно кафедра проводить на факультеті тиждень зарубіжної літератури, засідання літературної вітальні, поетичні вечори, конкурси газет до ювілеїв письменників, конкурс читців поезій, перекладів творів зарубіжних авторів.