Ситуація в нашій державі зобов’язує визнати національно-патріотичну складову однією з пріоритетних у навчально-виховному процесі. Ураховуючи це, визначена мета виховної роботи на факультеті в цілому й на кафедрах зокрема: формувати патріотизм, повагу до законів України й державних символів, вшановувати національну духовну та матеріальну культуру, утверджувати загальнолюдські цінності, підтримувати гуманітарні культурно-просвітницькі і волонтерські проєкти. Саме цій меті підпорядковані всі культурно-просвітницькі заходи, організаторами чи кураторами яких є викладачі кафедри української мови. Багато з цих подій уже стали звичними на факультеті й асоціюються передусім із викладачами-україністами.

Наприклад, проєкт «Радіодиктант національної єдності» успішно реалізовується від 2016 року, коли кафедра започаткувала в університеті чудову традицію з нагоди Дня української мови та писемності, в межах якого проведено низку заходів (презентація науково-навчального проєкту студентів факультету математики й інформатики «Мовні стереотипи в комунікаціях студентів-математиків (інформатиків)» (координатор – доц. Златів Л.М.); літературно-музичні композиціі студентів музичних спеціальностей «Рідна мова – життя духовного основа», «Мова молитви» (координатор – доц. Антончук О.М.); відкриті лекції для студентів історико-соціологічного факультету «Лінгводидактика у системі духовних координат», «Спілкування як розкіш» (координатор – доц. Антончук О.М.)).

Щорічно заходи різного характеру організовуємо з нагоди Міжнародного дня рідної мови, а саме: конкурс кросвордів «До словечка, до слів’ятка притулися…», спільний перегляд і обговорення фільму «Соловей співає…», семінар «Наукові обрії студента-філолога» тощо.

Також упродовж двох років члени кафедри курують на факультеті волонтерський проєкт із підтримки колеги-воїна Дмитра Капелюха.

Примітно, що культурно-просвітницька робота реалізовується не лише у контексті кураторських обов’язків викладачів. Значний виховний потенціал мають навчальні заняття, частина з яких проходить у співпраці з іншими структурними підрозділами РДГУ, закладами й організаціями міста. Наприклад, окремі теми з навчальних дисциплін, які забезпечує кафедра, викладачі проводять на базі бібліотеки РДГУ із залученням бібліотечних фондів (доц. О. М. Антончук в рамках курсу «Старослов’янська мова»; доц. Н. В. Гаврилюк в рамках дисципліни «Сучасна українська літературна мова», доц. Ю. Є. Ричагівська в рамках української діалектології та ін.).

Регулярною стала взаємодія з обласною науковою бібліотекою, обласною бібліотекою для молоді, галереєю «Євро-Арт», краєзнавчим музеєм, телеканалом «ITV media group» тощо.

На знак подяки і шани польському народу за неоціненну допомогу Україні та українцям у період війни, розв’язаної російським агресором, проф. Совтис Н.М. долучилася до відеопроєкту «Відомі рівняни читають «Балади і романси Адама Міцкевича» в межах соціальної акції «Narodowe Czytanie», започаткованої Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою.

Колективом кафедри за сприяння Департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації в Рівненському державному гуманітарному університеті на базі Етнолінгвістичного центру філологічного факультету (керівник проф. Совтис Н. М.) започатковано  роботу мовного клубу «Розмовляємо українською» (координаторка доц. Ричагівська Ю. Є.), який мав на меті залучити тимчасово переселених із зони бойових дій осіб до україномовного середовища й етнонаціонального простору, допомогти їм подолати мовний бар’єр, удосконалити передусім навички усного мовлення та принагідно правопису. Заняття проходили у формі тематичних бесід, презентацій, мистецьких майстер-класів тощо і сприятимуть невимушеній комунікації та створенню атмосфери взаємодії.

Виховний потенціал мають також гостьові лекції викладачів кафедри, до яких долучені здобувачі освіти. Наприклад, гостьова лекція за участі здобувачів І та ІІІ курсів, проведена доц. Ю. Є. Ричагівською слухачам Університету третього віку в Територіальному центрі соціального обслуговування м. Рівного з нагоди 210-ої річниці з дня народження Тараса Шевченка, опосередковано сприяла утвердженню в молоді загальнолюдських цінностей, формуванню толерантності. До Дня рідної мови доц. О.О. Кузьмич прочитала гостьову лекцію «Роздуми про нескладний складний синтаксис» для здобувачів освіти і педагогічного колективу Сарненського педагогічного коледжу РДГУ (1 лютого 2024 р.); доц. Н.П. Волос провела лекцію «Самобутність українського синтаксису» для майбутніх перекладачів, студентів спеціальності 035 Філологія (гр. ІФ-12).

За вимогою часу кафедра активізувала роботу в інформаційному просторі. Регулярні дописи про виховні й наукові заходи розміщуємо на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук і на сайті університету.

Загалом колектив докладає максимальних зусиль для забезпечення системності виховного процесу.

 

Back to top