Кафедра тісно співпрацює з Департаментом освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненською Малою академією наук учнівської молоді, Рівненською універсальною обласною науковою бібліотекою, з Науковою бібліотекою РДГУ, Обласним методичним об’єднанням викладачів української мови та літератури закладів фахової передвищої освіти Рівненської області, філією НТШ у Рівному, Товариством польської культури ім. Владислава Реймонта.
Укладено низку угод про співпрацю:
- Договір про співпрацю № 75У між Рівненським державним гуманітарним університетом і Волинським національним університетом імені Лесі Українки з метою обміну досвідом, розвитку прямої наукової та науково-методичної співпраці між науково-педагогічними працівниками кафедри української мови Рівненського державного гуманітарного університету та кафедри української мови Волинського національного університету імені Лесі Українки. У рамках цього договору укладено угоду щодо реалізації програм академічної мобільності, яка успішно виконана упродовж лютого 2022 р. (координатор – доц. Адах Н.А.). Проведено ІІ Міжнародну науково-практичну онлайн-конференцію «Українська мова в сучасному науковому вимірі», 1–2 червня 2023 року. Згідно з підписаним договором про співпрацю на кафедрі української мови пройшли планове підвищення кваліфікації (стажування) такі викладачі кафедри української мови та лінгводидактики Волинського національного університету ім. Лесі Українки: кандидат філологічних наук, професор Громик Юрій Васильович, доктор філологічних наук, професор Данилюк Ніна Олексіївна, кандидат філологічних наук, доцент Приймачок Оксана Іванівна, кандидат філологічних наук, доцент Яворський Андрій Юрійович.
- Меморандум про співпрацю між Неографічною лабораторією «NEOLEX-Рівне» кафедри української мови Рівненського державного гуманітарного університету та Рівненською організацією Національної спілки письменників України (24.11.2023 р.).
- Договір про співпрацю між кафедрою української мови Рівненського державного гуманітарного університету та закладом Арт-платформа «Антік» від 17.05.2023 р. Участь у соціальному проєкті «Архітектура справедливості: Маріупольський театр» (керівник – Вискорко В. П.).
Активно функціює на кафедрі науковий проєкт «Лінгвістичні студії молодих дослідників» у тісній співпраці з Департаментом освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, результатом якої є проведення наукових конференцій та видання наукового збірника.
Спільно з Департаментом освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації, обласним комунальним позашкільним навчальним закладом «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді» Рівненської обласної ради та обласним науковим ліцеєм в м. Рівне Рівненської обласної ради проведено Всеукраїнські студентські науково-практичні конференції «Пріоритети філологічної освіти» (14 травня 2019 р.; 18 травня 2020 р., 14 квітня 2021 р., 13 травня 2022 р., 25 квітня 2023 р.).
Колективом кафедри за сприяння Департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації в Рівненському державному гуманітарному університеті на базі Етнолінгвістичного центру філологічного факультету (керівник проф. Совтис Н. М.) започатковано роботу мовного клубу «Розмовляємо українською» (координаторка доц. Ричагівська Ю. Є.), який мав на меті залучити тимчасово переселених із зони бойових дій осіб до україномовного середовища й етнонаціонального простору, допомогти їм подолати мовний бар’єр, удосконалити передусім навички усного мовлення та принагідно правопису. Заняття проходили у формі тематичних бесід, презентацій, мистецьких майстер-класів тощо і сприятимуть невимушеній комунікації та створенню атмосфери взаємодії.
На знак подяки і шани польському народу за неоціненну допомогу Україні та українцям у період війни, розв’язаної російським агресором, проф. Совтис Н. М. долучилася до відеопроєкту «Відомі рівняни читають «Балади і романси Адама Міцкевича» в межах соціальної акції «Narodowe Czytanie», започаткованої Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою.
Працівники кафедри української мови успішно пройшли навчання екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови, за результатами якого були включені до Переліку екзаменаторів (рішення № 267 Національної комісії зі стандартів державної мови «Про затвердження екзаменаторів Національної комісії зі стандартів державної мови» від 04.11.2021 р.), це дало змогу організувати на факультеті проведення іспитів на рівень володіння державною мовою.
Кафедра активно співпрацювала з Управлінням державної міграційної служби України в Рівненській області щодо видачі довідок про володіння державною мовою України особам, які порушують клопотання про прийняття до громадянства України.
Упродовж 2019–2023 рр. на замовлення Рівненського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій було укладено матеріали для спеціалізованого короткострокового навчального курсу «Ділова українська мова»: доц. Шульжук Н. В. (теми лекційних занять: «Комунікативно-стилістичні якості ділового мовлення», «Основи ефективної комунікації», «Міжкультурна комунікація: проблеми та перспективи», «Типи комунікативної взаємодії», «Нова редакція Правопису української мови», «Складники ефективної професійної комунікації»); доц. Златів Л. М. (теми лекційних занять: «Ділове мовлення як складник культури мови. Стилістика професійного спілкування», «Культура усного ділового мовлення», «Граматичні засоби та прийоми стандартизації мови ділових паперів», «Державна мова як елемент національної безпеки України. Стилістичні особливості професійної комунікації», «Сучасна українська літературна мова у професійному мовленні», «Культура усного і писемного професійного мовлення»); ст. викл. Мушировська Н. В. (теми лекційних занять: «Дотримання норм слововживання у професійному спілкуванні: ділова лексика і термінологія», «Вимоги до оформлення ділової документації у сфері державного справочинства», «Актуальні аспекти українського правопису», «Електронний документообіг», «Офіційно-діловий документ у сфері державного справочинства»).
На замовлення кафедри методики та змісту соціогуманітарної освіти РОІППО доц. Шульжук Н. В. уклала й прочитала для вчителів області лекції за такими темами: «Сучасні тенденції розвитку світової лінгвістики»; «Вплив тенденцій розвитку мовознавчої науки на сучасні підходи до професійної мовної освіти».
Відповідно до замовлення КЗ «Рівненський обласний науковий ліцей-інтернат ІІ–ІІІ ст.» Рівненської обласної ради доц. Шульжук Н. В. видала підручник «Стилістика сучасної української літературної мови: навчальний посібник для учнів ліцеїв та гімназій» (2019 р.) та прочитала факультативний курс для учнів 10 і 11 класів цього освітнього закладу (Наказ № 166-к від 29.08.2019 р.).
Працівники кафедри докладають зусиль до залучення здобувачів вищої освіти в конкурсах і олімпіадах. За керівництвом доц. Шкарбан Т. М., доц. Кузьмич О. О. було організовано та проведено 1-ий етап XIV-го Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, 1-ий етап XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, олімпіаду з української мови серед студентів-третьокурсників філологічного факультету (спеціальності 014 (українська мова і література), 035 Філологія (українська мова та література)). Студентки Муляр К. (науковий керівник – доц. Волос Н. П.) та Данілович М. (наук. керівники проф. Совтис Н. М., проф. Романишина Н. В.) здобули 2-ге місце в республіканському етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (2023–2024 н. р.).
Викладачі нашого підрозділу постійно беруть участь у роботі журі конкурсів та олімпіад різних рівнів. Зокрема, доц. Кузьмич О.О. була членом журі в заключному етапі Міжнародного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (Київ, лютий 2024 р.), брала участь як експерт з української мови в заключному (ІV) етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури (Рівне, березень 2024 р.).
Кафедра української мови продовжує довготривалу, взаємовигідну співпрацю з Рівненською Малою академією наук учнівської молоді. Проф. Совтис Н. М. та доц. Адах Н. А. працювали в журі II етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України в Рівненській області 2023–2024 навчального року.
Викладачі кафедри керують науковими дослідженнями учнів у секції «Українська мова», видають допоміжні матеріали для підготовки наукових робіт (Шульжук Н. В. Науково-дослідницька робота з української мови» : навч. посіб. для наук. кер-ків та учнів від-ня «Мовознавство» (секції «Українська мова») Малої академії наук України (2022 р.). Щорічно їхні вихованці займають призові місця на різних етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт та публікують результати наукових досліджень у збірниках наукових праць РДГУ «Лінгвістичні студії молодих дослідників», «Пріоритети філологічної освіти».
У 2023–2024 н. р. на ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учні, якими керували викладачі кафедри, вибороли такі призові місця (наказ Департаменту освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації № 49 «Про результати проведення ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України в Рівненській області у 2023–2024 н. р.» від 08.03.2024 р.):
І місце – Ткачук Діана Володимирівна (науковий керівник – доц. Шульжук Н. В.);
ІІ місце – Лобач Валерія Валеріївна (науковий керівник – проф. Вокальчук Г. М. та доц. Гаврилюк Н. В.);
ІІ місце – Пляшко Софія Анатоліївна (науковий керівник – доц. Шульжук Н. В.
ІІ місце – Климончук Олександра Олександрівна (науковий керівник – доц. Гаврилюк Н. В.);
ІІ місце – Бортнік Віра Герасимівна (науковий керівник – доц. Гаврилюк Н. В.);
ІІІ місце – Кравець Майя Андріївна (науковий керівник – доц. Шульжук Н. В.);
ІІІ місце – Володько Анастасія Сергіївна (науковий керівник – доц. Гаврилюк Н. В.);
ІІІ місце – Навозняк Анастасія Сергіївна (науковий керівник – доц. Шульжук Н. В.);
ІІІ місце – Дацюк Евеліна Миколаївна (науковий керівник – доц. Гаврилюк Н. В.).