Мовознавча школа з проблем синтаксису професора К. Ф. Шульжука стала відомою в Україні й поза межами передусім завдяки її очільникові. Наукову роботу він успішно поєднував із керівництвом кафедрою української мови, незмінним завідувачем якої був майже сорок років (1971–2010 рр.).

Професор К. Ф. Шульжук – автор понад 200 наукових і науково-методичних праць, орієнтованих на проблеми українського, слов’янського, зіставного мовознавства та лінгводидактики.

Викладацька і педагогічна праця професора К. Ф. Шульжука відзначена званням «Заслужений працівник освіти України» (2006 р.), Почесним знаком «Відмінник освіти України» (1998 р.), Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2003 р.), дипломом лауреата нагороди Ярослава Мудрого.

Наукова, навчально-методична і просвітницька діяльність очолюваної К. Ф. Шульжуком кафедри в царині граматичних напрацювань позначена багатьма важливими віхами. У 90-их роках на кафедрі започатковано комплексну наукову тему «Актуальні проблеми синтаксису і лексикології сучасної української мови» (із 2000-го – «Функційна типологія речення в сучасній українській мові»). За комплексною граматичною темою видано посібники «Синтаксис складного речення» К. Ф. Шульжука та «Українська мова» колективу авторів – викладачів кафедри. Визначним досягненням цього періоду стало видання в 2004 р. підручника професора К. Ф. Шульжука «Синтаксис української мови для студентів вищих навчальних закладів», перевиданого 2010 року. Із 1991 року в університеті відкрито цільову аспірантуру зі спеціальності 10.02.01 – українська мова. Під керівництвом професора К. Ф. Шульжука та за його активного сприяння захистили кандидатські дисертації із синтаксичної проблематики 7 аспірантів.

Першою захищеною дисертацією була наукова праця О. О. Кузьмич «Складні конструкції з послідовною підрядністю в сучасній українській мові» (Київ, 1995 р.); наступними – «Конструкції з однорідною супідрядністю в сучасній українській мові Т. М. Шкарбан (Київ, 1997 р.); «Структура складного речення в діалогічному мовленні» (на матеріалі художніх творів) Н. В. Шульжук (Київ, 1999 р.); «Складні конструкції з сурядністю й підрядністю в сучасній українській мові» С. В. Давнюк (Київ, 2001 р.); «Складнопідрядні контаміновані речення в сучасній українській мові» О. А. Козіцької (Київ, 2003 р.); «Семантико-синтаксична структура простого речення в діалогічному мовленні» (на матеріалі художніх творів) Н. П. Щербачук (Київ, 2006 р.); «Структурно-семантичні параметри складного речення в поетичному мовленні» Ю. Є. Ричагівської (Луцьк, 2009 р.).

Із 1992 року на кафедрі виходить започаткований її завідувачем збірник наукових праць «Актуальні проблеми сучасної філології: мовознавчі студії», а пізніше – збірник наукових праць «Пріоритети філологічної освіти», у яких публікують результати наукових розвідок рівненські науковці, представники мовознавчих шкіл України та зарубіжжя.

Новий етап на кафедрі розпочався з 2010 року. Він позначений цілеспрямованим дослідженням особливостей українського синтаксису на матеріалі художніх текстів класичної літератури та сучасної малої прози, творчості лауреатів Шевченківської премії. Усього за період функціювання кафедри випускниками різних освітніх рівнів захищено понад 250 дипломних проєктів із граматичної тематики.

У подальшому викладачі-граматисти працювали над поглибленим вивченням синтаксичної теорії проф. К. Ф. Шульжука, активно долучалися до праці над укладанням біобібліографічного покажчика про вченого, ознайомлювального курсу про життєпис професора, авторського спецкурсу для магістрантів «Синтаксична концепція професора К. Ф. Шульжука». На кафедрі функціюють науково-методичні семінари, проблемні групи граматичного спрямування.

Cтуденти-філологи та випускники факультету взяли активну участь у реалізації надзвичайно важливого й відповідального проєкту – історії кафедри української мови імені професора К. Ф. Шульжука, приуроченого 50-річчю кафедри та 75-літньому ювілею навчального закладу; долучилися до написання посібника, укладеного спільно з Житомирським державним університетом імені Івана Франка на матеріалі творів Тараса Шевченка.

У різні роки ВАК України визначала кафедру як провідну установу на захисті докторських і кандидатських дисертацій зі спеціальностей 10.02.01 – українська мова, 13.00.02 – теорія і методика навчання (українська мова). Члени кафедри – граматисти підтримують тісні зв’язки з Інститутом модернізації змісту освіти, Інститутом української мови НАН України, МОН України, провідними науковцями держави та зарубіжними лінгвістами, брали участь у роботі спеціалізованих вчених рад і виступали офіційними опонентами на захисті дисертацій із граматичної проблематики.

Науковці плідно працюють над укладанням власних навчально-методичних посібників із синтаксису, якими активно послуговуються студенти й учні загальноосвітніх навчальних закладів області.

Викладачі кафедри – постійні члени журі, експерти, консультанти учнівських олімпіад з української мови і літератури обласного та заключного етапів, ІІІ етапу мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка, тренувальних зборів із питань синтаксису під час підготовки команди до IV етапу учнівської олімпіади з української мови та літератури, керівники гуртків обласного відділення МАН.

Шестеро колишніх аспірантів проф. К. Ф. Шульжука продовжують працювати на кафедрі, що носить його ім’я. Їхня праця оцінена високими державними відзнаками: грамотами й почесними грамотами МОН України, знаком «Відмінник освіти України», грамотами Рівненської ОДА та обласної ради, знаком «Наукова плеяда» тощо. Ураховуючи внесок граматистів кафедри до національної скарбниці синтаксичної теорії і практики, відомості про них увійшли до енциклопедичного словника-довідника «Українська граматика в іменах» (2013).

Професор К. Ф. Шульжук залишив помітний слід у вченні про граматичний лад української мови, а вітчизняна лінгводидактика завдяки його невтомній праці збагатилася низкою досконалих підручників і посібників.

 

Back to top