Зліва направо: (стоять) А.М.Федорова – лаборант, Л.Д. Гапон – старший викладач, О.О.Гумінська - доцент, Р.В. Нярба – викладач, Т.Ю.Прокопович - доцент, Р.В. Цапун – доцент, К.С. Холод – старший лаборант;
(сидять) Л.В. Алієва – викладач, Б.Й.Столярчук – професор, Т.І.Крижановська – доцент, Р.І.Дзвінка - доцент, О.П.Крусь – доцент.
Кафедра музикознавства, фольклору та музичної освіти утворена у 2024 році в результаті об’єднання кафедри музичного фольклору та кафедри історії, теорії музики та методики музичного виховання. Кафедрою керує доцент Крижановська Т.І. Викладачі кафедри забезпечують навчально-виховний процес підготовки бакалавра та магістра за спеціальностями:
- 014 - Середня освіта (Музичне мистецтво),
- 025 – Музичне мистецтво,
- 012 – Дошкільна освіта,
- 013 – Початкова освіта,
- 026 – Сценічне мистецтво.
На кафедрі діють 2 професійні секції – українського музичного фольклору (керівник – проф. Столярчук Б.Й.); історії, теорії музики та методики музичної освіти (керівник – доц. Крижановська Т.І.).
Секція українського музичного фольклору постала на базі кафедри музичного фольклору – однієї з унікальних та провідних у вищій освіті України. Її сформовано на основі кафедри народного хорового співу, заснованої у 1979 р. Василем Павлюком. Упродовж часу свого існування педагогічний колектив виріс у сучасний освітній, науковий і навчально-методичний центр традиційної народної музичної культури західного регіону України. Тут готують фахівців для сфери української традиційної народної музичної культури – інструментальних та вокальних виконавців.
Педагоги та кращі здобувачі секції беруть участь у міжнародних, всеукраїнських фестивалях та конкурсах, наукових конференціях, симпозіумах, читаннях, у т.ч. за кордоном, здійснюють фольклорні експедиції в села Рівненської, Хмельницької, Волинської, Львівської, Чернівецької та інших західноукраїнських областей. В останні роки плідно продукується навчально-методична та наукова література, здійснюється активна культурно-мистецька робота.
При секції функціонує лабораторія-музей музичної етнографії, робота якої спрямовується на оптимізацію навчального процесу. Фонди лабораторії вміщують викладацькі та студентські аудіо- й відеозаписи фольклорних матеріалів, фахову літературу з етномузикознавства й збірники народномузичних творів, експонати декоративно-ужиткового мистецтва та традиційні народні музичні інструменти.
Секція українського музичного фольклору – засновник Всеукраїнського фестивалю-конкурсу молодих виконавців української народної музики «З народного джерела» та Регіонального дистанційного конкурсу імені Юрія Цехміструка, що мають на меті виявлення талановитих виконавців, успадкування і популяризацію традиційної манери співу та гри, зміцнення творчих зв’язків між учнівською та студентською молоддю України.
Здобувачі секції під керівництвом кваліфікованих викладачів здійснюють індивідуальні фольклорні експедиції, під час яких самостійно накопичують матеріали для власних дипломних робіт та фіксують народномузичні твори, які згодом реконструюють на заняттях з традиційного співу та фольклорного ансамблю, поєднуючи, таким чином, науково-дослідницьку та практичну діяльність. Студентський фольклорний колектив «Джерело» (керівник – доц. Р.В.Цапун) – постійний учасник мистецьких подій факультету музичного мистецтва, університету та й загалом міста Рівного і області.
Гордість секції українського музичного фольклору – численні випускники: народні артисти України Антоніна Маренич, Богдан Сташків; заслужені артисти України Тетяна Мурашко, Олександр Гаркавий, Павло Дука; заслужені працівники культури України Федір Гощук, Наталія Шолудько, Тетяна Васечко, Ніна Добровольська, Іван Сінельніков; висококваліфіковані фахівці галузі культури та освіти: Людмила Гапон, Раїса Цапун, Олена Юзюк, Роман Береза, Вікторія Ярмола, Еля Рижик (Польща), Роман Нярба, Людмила Алієва; керівники знаних в Україні та Європі фольклорних колективів: Галина Орищук, Вікторія Мельничук, Людмила та Сергій Вострікови, Алла та Юрій Ковальчуки, Ірина Сливчук, Майя Сайпель, Тетяна Маліновська, Тетяна Підберезна тощо, а також молоде покоління виконавців-реконструкторів української традиційної музики: Галина Куришко, Наталія Боярська, Ріта Рагімова, Світлана Юзюк та інші.
Колектив секції українського музичного фольклору (2024 р.)
Зліва направо: (стоять) Р.І. Дзвінка – доцент, Б.Й. Столярчук – професор, зав. секцією, Р.В. Нярба – викладач, концертмейстер;
(сидять) Р.В. Цапун – доцент, К.С. Холод – старший лаборант,
Л.В. Алієва – викладач, Л.Д. Гапон – старший викладач.
Фольклорний ансамбль кафедри
Секція історії, теорії музики та методики музичної освіти має свою славну історію. Її попередниця - кафедра історії, теорії музики та методики музичного виховання утворилась шляхом реорганізації кафедри історії, теорії музики та гри на музичних інструментах у 1991 р. Тривалим був шлях наукового становлення колективу, який з 2020р. тримає сто відсотковий науковий ценз.
Сьогодні мета діяльності викладачів, що представляють секцію історії, теорії музики та методики музичної освіти, - якісна академічна та професійна підготовка фахівців Нової української школи в умовах викладання дисциплін музично-теоретичного та методичного циклів. Тому здійснюється різнопланова навчально-методична, наукова та виховна робота:
- Здобувачі та викладачі беруть участь у діяльності лабораторії музичного виховання регіонального рівня, тимчасового науково-дослідного колективу (ТНДК) учителів музичного мистецтва з теми «Технологія колективного музикування як спосіб самовираження учнів у музичній діяльності» (на базі РОІППО-РДГУ, наукове керівництво доц. Гумінської О.О.), що плідно вирішують проблему підвищення ефективності музичної освіти регіону. Відповідно до вимог часу ми включені у системне професійне спілкування із стейкхолдерами у режимі «здобувач-вчитель-викладач».
- Плідним є науковий діалог викладачів та здобувачів кафедри кафедри з провідними вченими України та зарубіжжя, вчителями інтегрованого курсу Мистецтво, учнями-членами шкільної МАН Рівного та України, з працівниками Палацу дітей та молоді м. Рівного, викладацькими колективами вишів України та ін.
- У 2017 – 2029 р.р. здобувачі отримали гранти на популяризацію власної творчості (в рамках в конкурсу студентських науково-творчих проектів за матеріальної підтримки програми Роберта Гіффорда «РОТАРІ – талановитій молоді Рівненщини», керівники - доц. О.О.Гумінська, доц. Т.Ю.Прокопович).
- Набуттю наукового досвіду здобувачів освіти сприяють щорічні Всеукраїнські наукові читання «Інновації у музичній освіті та мистецтві», започатковані доц. Прокопович Т.Ю. (куратор студентського наукового товариства Інститут мистецтв РДГУ).
- Особистісно-професійну реалізацію майбутніх вчителів та фольклористів забезпечують ініційовані доц. Т.Ю. Прокопович науково-творчі проєкти і конкурси, присвячені ювілейним датам діячів світової та української культури.
Сьогодні на кафедрі музикознавства, фольклористики та музичної освіти працюють 10 викладачів: 1 професор; 5 кандидатів педагогічних наук, доцентів; 1 доцент; 2 заслужених діячі мистецтв; 1 старший викладач; 2 викладачі.
Наша адреса: м. Рівне, вул. Хвильового, 7, тел.: 050-610-80-28 – Столярчук Богдан Йосипович; 097-421-10-96 – Крижановська Тетяна Ігорівна
Колектив секції історії, теорії музики та методики музичного виховання
Зліва направо: О.О.Гумінська – доцент, Т.І.Крижановська – доцент, О.П.Крусь – доцент, Т.Ю.Прокопович – доцент (2024р.)
Здобувачі, викладачі, стейкхолдери спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) на науково-практичному семінарі
Зустріч з україно-російською концертно-камерною співачкою Ольгою Пасічник
Вечір пам’яті Г.Жуковського
Практичне заняття від С.Малько – керівниці зразкового естрадного хору «Кольорові ноти» (МБК м.Рівне)
Обговорення освітніх програм