Освітній рівень - «бакалавр»

  • Галузь знань – 02 «Культура і мистецтво».
    Спеціальність - 025 «Музичне мистецтво».
    Кваліфікація: бакалавр музичного мистецтва, викладач, артист оркестру (ансамблю), диригент духового оркестру, концертний виконавець.

Освітній рівень - «магістр»

  • Галузь знань – 02 «Культура і мистецтво».
    Спеціальність - 025 «Музичне мистецтво».
    Кваліфікація: магістр музичного мистецтва, викладач фахових дисциплін у вищих закладах освіти, артист оркестру (ансамблю), диригент духового оркестру, концертний виконавець.

Історія  кафедри духових та ударних інструментів є невід’ємною частиною історії  культурно-мистецького життя нашого університету, міста, області, Волинського Полісся та держави в цілому.

У колишньому повітовому містечку Ровно в 60-ті роки  ХХ  століття діяли  загальнонауковий факультет Київського університету ім.Т.Г. Шевченка та Ровенський філіал  Київського технологічного інституту легкої промисловості. В той час у Радянському Союзі розпочалася  чергова перебудова, в тому числі й вищої школи. На базі окремих філіалів та факультетів, які закривались, місцева влада запланувала створення нових державних вищих навчальних закладів.

Проаналізувавши стан забезпеченості західного регіону України кваліфікованими спеціалістами  в галузі культури і мистецтва, Постановою уряду Української РСР  в 1969 році створюється Ровенський культурно-освітній факультет Київського інституту культури ім. О.Є. Корнійчука.

Першим деканом названого факультету було призначено кандидата історичних наук Дмитра Олексійовича Михайлова, який з допомогою органів місцевої влади розпочав масштабну організаційну роботу щодо створення нового факультету.                                                                                                                                               

У вересні 1971-1972 навчального року відбувся перший набір студентів на відділ духових та ударних інструментів кафедри оркестрового диригування, прізвища яких для збереження історичної пам’яті опублікуємо: Пастушок В.С., Ковалишин М.В., Заіка В.П., Щащук В.І., Корченя В.М., Монахов В.С., Тарасевич В.І., Яценюк М.П., Цимбал А.Ф., Уніцький В.Ф., Терьонін О.М., Вихованець А.А., Багмут А.Г., Ткачов Є.Г., Поляк В.А. Студентами відділу  стали  випускники музичних та культурно-освітніх училищ західних областей України.

Навчальний процес на відділі  забезпечували два викладачі, випускник Одеської консерваторії В’ячеслав Миколайович Старченко – завідувач відділом (клас тромбона і туби) та випускник Львівської консерваторії Дмитро Микитович Панасюк (клас кларнета). У 1972 році відділ поповнили молоді талановиті випускники Львівської консерваторії ім. М.В. Лисенка, соліст симфонічного оркестру Львівської філармонії  Олексій Григорович Садовий (клас труби), Петро Романович Козоровицький (клас тромбона), Микола Михайлович Федун (клас фагота, гобоя), Богдан Іванович Яремко (клас кларнета), Михайло Ісакович  Литвак (клас труби).

Минуло два роки, і відділ духових та ударних інструментів відокремився від кафедри „Оркестрового диригування”, куди входив відділ народних інструментів, і у 1973 році була створена окрема кафедра духових та ударних інструментів, яку продовжив очолювати В.М. Старченко.

Заслужений працівник культури України, доцент В.М. Старченко прожив коротке про те яскраве життя і залишив помітний слід не тільки у становленні та формуванні кафедри, а й зробив вагомий внесок у популяризацію та розвиток духової музики західного регіону України.  Високий професіоналізм, відданість справі, уміння організувати навчально-виховний процес, педагогічний досвід – ось основні риси, які утверджували В’ячеслава Миколайовича Старченка, як завідуючого та лідера кафедри.

У 1973 році духовий оркестр кафедри, головним диригентом і художнім керівником якого був маестро В.М. Старченко, з успіхом виступив на сцені Палацу культури "Україна" м. Київ, що принесло заслужене визнання колективу та його диригенту. За визначний внесок у розвиток духової музики на Волині та професійну майстерність студентський духовий оркестр кафедри під його орудою у 1982 році  нагороджено Почесною грамотою Міністерства культури України.

В 1974 році на кафедрі відкривають клас саксофона, який веде Бобов Михайло Давидович. Починаючи з 1976 року, клас валторни очолює талановитий музикант і диригент Полех Дмитро Сергійович, що дало змогу створити у майбутньому брас-квінтет викладачів кафедри під орудою В.М. Старченка.

Визначною подією в культурно-мистецькому житті кафедри є створення в 1974 році естрадного оркестру, який очолив випускник Ровенського педагогічного інституту Гайдабура Олександр Дмитрович, досвідчений диригент і керівник джазових оркестрів Рівненщини "Горинь" та "Полісся".

В 1977 році педагогічний склад кафедри поповнює випускник Львівської державної консерваторії ім. М.В. Лисенка кларнетист і саксофоніст Самусенко Євген Федорович, який виховав цілу плеяду лауреатів міжнародних та всеукраїнських конкурсів. З 1981 року клас ударних інструментів очолив випускник Львівської консерваторії Леонід Васильович Редько, який в 1991 році виїхав з Рівного на заробітки за кордон, де його спіткала трагічна доля.

За десять років діяльності Рівненський культурно-освітній факультет виріс у солідний вищий навчальний заклад західного регіону України, який досяг значних успіхів у науково-дослідній, навчально-методичній, концертно-виконавській та організаційно-виховній роботі і фактично переріс себе як філіал Київського державного інституту культури. Ці чинники та зростаючі вимоги суспільства щодо підвищення рівня роботи культурно-освітніх закладів, збільшення і поліпшення підготовки висококваліфікованих кадрів для галузі культури і мистецтва зумовили відкриття у м. Ровно самостійного державного інституту культури, офіційне відкриття якого відбулося в січні 1979 року.

Першим ректором Ровенського державного інституту культури було призначено авторитетного і знаного у наукових та творчих колах України та зарубіжжя доктора філософських наук Віталія Феофановича Передерія, який поставив перед колективом інституту завдання підвищення рівня науково-дослідної, навчально-методичної та творчої роботи.

В 1983 році після успішного виступу в Київській філармонії з духовим оркестром В.М. Старченко запрошує на роботу випускника кафедри Цюлюпу Степана Даниловича на посаду викладача класу труби та ансамблю. Це рішення було підтримано ректором, професором Передерієм В.Ф., завдячуючи якому молодий спеціаліст отримав окреме житло в студентському гуртожитку, що на той час було надзвичайно проблематичним питанням.

Визначною подією в історії інституту культури в 1983 році стає призначення нового ректора Литвинчука Анатолія Івановича – кандидата історичних наук, доцента, який на всіх ділянках роботи відзначався вмінням вирішувати найскладніші питання, масштабністю й ініціативою мислення, бажанням впроваджувати в навчальний процес інституту сучасне і прогресивне.

З 1987 року клас тромбона та оркестровий клас веде Терлецький Микола Миколайович, випускник школи В.М. Старченка, який здобув практичний досвід роботи, працюючи багато років з духовими оркестрами системи професійно-технічної освіти на Рівненщині. Під його керівництвом духовий оркестр ПТУ № 10 виступав з концертними програмами в Кремлівському палаці м. Москва (Росія), в Національному палаці "Україна", Київській філармонії та інших престижних концертних залах нашої держави.

В 1988 році кафедру духових та ударних інструментів очолив випускник Львівської консерваторії, заслужений працівник культури України, автор посібників та методичних праць з проблем підготовки керівників духових оркестрів доцент Дмитро Микитович Панасюк, якому допомагають 9 штатних викладачів, 6 концертмейстерів, старший лаборант, а саме: доцент М.М. Терлецький (клас тромбона), старший викладач Садовий О.Г. (клас труби), старший викладач Д.С. Полех (клас валторни), старший викладач С.Д. Цюлюпа  (клас труби), викладач Я.В. Сверлюк (клас туби), викладач О.М. Велесик (клас тромбона), викладач О.В. Сіончук (клас труби),  концертмейстери: Л.Г. Шагінян, Л.Б. Руденко, А.К. Адаркіна, Н.І. Сєргєєва, Л.Ю. Жирнова, ст. лаборант Л.Е. Сухораб.

Крім того, до викладацької роботи на кафедрі залучаються спеціалісти  Турчинський Борис Романович – випускник Одеської консерваторії, який з 1991-1994 роки є керівником духового оркестру, з 1992 року клас труби веде випускник кафедри Сіончук Олександр Володимирович, в 1996-2000 роках духовий оркестр очолює Велесик Олег Миколайович, які мають великий практичний досвід роботи. Процес формування якісного складу кафедри постійно вдосконалюється, про що свідчить розроблений на кафедрі перспективний план поліпшення кадрового забезпечення до 2020 року, який здійснюється:

  • через аспірантуру науково-дослідних установ;
  • шляхом конкурсного набору перспективних у науковій роботі молодих випускників консерваторій та інститутів культури і мистецтв;
  • шляхом залучення до викладацької роботи висококваліфікованих досвідчених фахівців-практикантів.

В 2001 році після захисту кандидатської дисертації завідувачем кафедри ректоратом  Рівненського державного гуманітарного університету призначено доцента Сверлюка Ярослава Васильовича, який у 2003 році за цільовим направленням  від РДГУ  навчається  в докторантурі Київського національного університету культури і мистецтв і в 2011 році успішно захищає докторську дисертацію.

Так в 2015 році успішно захищає кандидатську дисертацію випускник кафедри Олег Петрович Палаженко, з 2017 року доцент кафедри клас кларнета. В 2018 році вступає до аспірантури РДГУ Пастушок Тарас Васильович – викладач класу саксофона, лауреат Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів.

З семи штатних викладачів кафедри два професора, один доктор педагогічних наук, два кандидата педагогічних наук, три доцента і два старших викладача. Науковий ценз кафедри складає 71 %., що надає повне право здійснювати учбовий процес за освітніми рівнями "бакалавр" і "магістр" за спеціальністю "Музичне мистецтво".

Варто зазначити що нині за сумісництвом на кафедрі працюють Карпяк Андрій Ярославович – клас флейти, доктор мистецтвознавства, професор, завідувач кафедри духових та ударних інструментів Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка, Старко Володимир Григорович –клас фагота, кандидат мистецтвознавства, доцент  Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка, Крет Зіновій Миколайович – Народний артист України, професор, диригент Рівненського академічного музично-драматичного театру, Закопець Лев Миронович – клас гобоя, Заслужений діяч мистецтв України, професор, директор Львівської спеціалізованої музичної школи-інтернату імені Соломії Крушельницької, Максименко Дмитро Петрович -  клас саксофона, кандидат мистецтвознавства, старший викладач  Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка.

В основу організації навчального процесу покладено індивідуалізацію навчання і самостійну роботу  студентів, вивчення та врахування індивідуальних якостей студентів, їх інтересів та здібностей.

Якісний набір студентів на кафедру і досягнення високого кінцевого результату її діяльності – підготовка бакалаврів, магістрів на рівні сучасних вимог – забезпечується системою пошуку та залучення до навчання талановитої молоді, яка здійснюється у таких формах:

  • проведення профорієнтаційної роботи в музичних школах, музичних училищах, коледжах та інших мистецьких закладах освіти;
  • добір талановитої молоді з творчих колективів;
  • участь викладачів кафедри членами журі  в конкурсах і фестивалях духової музики;
  • запис на трансляцію творчих колективів кафедри на радіо та телебаченні;
  • проведення творчих конкурсів, науково-практичних конференцій, майстер-класів, презентацій сучасних науково-методичних та нотних видань  та днів відкритих дверей;
  • укладення угод про співпрацю з училищами та коледжами культури і мистецтв західного регіону України;
  • проведення творчих звітів кафедри перед населенням міста, області.

З 2004 року кафедру очолює Цюлюпа Степан Данилович – кандидат педагогічних наук, доцент, член Гільдії трубачів України, член Національної музичної спілки України, відмінник освіти України, артист оркестру Рівненського академічного музично-драматичного театру. З його ініціативи за особистої підтримки ректора РДГУ професора Постоловського Руслана Михайловича в 2005 році започатковується проведення Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців (ансамблів) на духових та ударних інструментах імені В’ячеслава Старченка, який склав суттєву альтернативу руйнівній монополії естрадно-розважальної індустрії, пропагуючи високохудожнє виконавство класичних творів, примножуючи традиції академічного музичного мистецтва.

З 2006 року доцент С.Д. Цюлюпа організовує проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції "Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя" з щорічним випуском збірника наукових праць “Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя”, РДГУ, м. Рівне, ним підготовлено і видано10 випусків збірника в 2006 – 2018 рр., та отримано Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації, серія КВ №19865-9665 Р. Збірник наукових праць зареєстрований в міжнародному каталозі наукових видань за номером ISSN 2522-1590 (Оnline) ISSN 2522-1582 (Print), м. Париж, Франція,  а також С.Д. Цюлюпа в 2005 році відкриває набір студентів на заочну форму навчання. Ці та інші заходи покращили якісний та кількісний контингент студентів кафедри, який зріс від 12 студентів у 2004 році до 91 студентів  кафедри у 2018 році.

Трудову діяльність у цей період продовжують патріарх кафедри, відмінник освіти України, доцент Гайдабура Олександр Дмитрович, кандидат педагогічних наук, професор Цюлюпа С.Д. – завідувач кафедри, професор, доктор педагогічних наук Сверлюк Я.В., доцент Терлецький М.М., доцент Сіончук О.В., молоді викладачі ст. викладач Димченко С.С., кандидат педагогічних наук, доцент  Палаженко О.П., викладач-аспірант Пастушок Т.В., які є лауреатами міжнародних та всеукраїнських конкурсів. Концертмейстери кафедри І.О. Печерська, Л.Ю. Смик, І.В. Казимірська, В.С. Ширяєва, Шекель О.О. забезпечують навчальний процес на кафедрі професійною майстерністю та активною творчою та громадською діяльністю. Порядок ведення технічної документації на кафедрі забезпечує старший лаборант Н.В. Сєвєрова.

На кафедрі сьогодні діють три творчих колективи: лауреат Міжнародного конкурсу-фестивалю духової музики "Сурми" (1995 р.) духовий оркестр (керівник доц. Терлецький М.М. та доцент Сіончук О.В.), лауреат Всесоюзного конкурсу естрадної музики (1979 р.), лауреат Міжнародного конкурсу-фестивалю (1996 р.) духової та естрадної музики джаз-оркестр (керівник доц. О.Д. Гайдабура, викл. Пастушок Т.В.) та лауреат міжнародних і всеукраїнських конкурсів і фестивалів студентський ансамбль диксиленд-бенд "Джокер", керівник доцент О.В. Сіончук.

Викладачі та творчі колективи кафедри беруть активну участь у міжнародних і всеукраїнських конкурсах та фестивалях оркестрової  духової та естрадної музики, всеукраїнських конкурсах виконавців на духових та ударних інструментах, звітних концертах і різних творчих заходах університету, міста, області та за кордоном.

Одним із важливих напрямків поліпшення рівня підготовки майбутніх фахівців є  участь студентів та викладачів кафедри у науково-дослідній роботі. Вагомий внесок зроблено  колективом у комплексне кафедральне дослідження теми "Стан та перспективи розвитку духової музики у західному регіоні України". Проведені кафедральні та всеукраїнські науково-практичні конференції, які підвели підсумки роботи викладачів та студентів.

Робота над кафедральною науковою темою дала можливість виявити ряд практичних та теоретичних проблем створення духових оркестрів у західних областях України, визначити рівень фахової підготовки керівників творчих колективів, охарактеризувати кадрову ситуацію у регіоні у музичних школах, що в свою чергу дало можливість прогнозувати потребу спеціалістів у західних областях України до 2020 року.

Нині викладачі та студенти кафедри працюють над вирішенням професійно-педагогічних проблем підготовки студентів вузів культури та мистецтва до організації та керівництва дитячими, дорослими аматорськими та професійними духовими  й естрадними оркестрами.

Колективом кафедри налагоджено тісну творчу співпрацю з однойменними кафедрами Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського (зав. кафедри проф. Р.А. Вовк та проф. Баланко М.Я.); Прикарпатського  національного університету ім. Василя Стефаника (зав. кафедри проф. П.Ф. Круль); Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка (проф. Карпяк А.Я.); з Київ-брас квінтетом Національного Будинку камерної та органної музики (керівник – заслужений артист України Андрій Ільків); з артистами симфонічного оркестру Національної опери України – Мимриком М.Р., Василевичем Ю.В., Крижанівським Ф.П. (заслужені артисти України), лауреатом міжнародних конкурсів та премій Європейського парламенту Андрієм Старченком (Німеччина), студентським молодіжним центром м. Віко - Екуенсе  провінція Неаполь (Італія), центром естетичного виховання студентської молоді університету м. Скоп’є (Македонія); Стоян Караіванов, Поля Паунова-Тошева, Рада Славінська – академія музикального, хореографічного та декоративно-прикладного мистецтва, м. Пловдів, Болгарія; Кшиштоф Камінський, Януш Копчинський, Славомір Кікхор – академія музики м. Лодзь, Польща.  та іншими.

За період трудової діяльності колективу кафедри для галузі культури  і мистецтва  підготовлено більше тисячі спеціалістів. Налагоджена система зв’язку з випускниками, позитивні відгуки керівників установ, де працюють студенти кафедри, дають можливість зробити висновки, що фахівці, підготовлені колективом кафедри, вносять вагомий доробок у відродження та розвиток національної культури України. Випускники працюють у мережі музичних закладів з професійними та аматорськими колективами, є викладачами інститутів, музичних училищ, коледжів культури і мистецтва, музичних шкіл, диригентами військових оркестрів та на адміністративних посадах.

Традиція, започаткована в час заснування кафедри В.М. Старченком, зберігається і примножується досі. Так, щороку в травні проводяться зустрічі з випускниками, які закінчили кафедру 5 і більше років тому.

Кафедра надає практичну та методичну допомогу керівникам творчих колективів і те, що у західних областях України збереглися і функціонують духові оркестри, створені випускниками кафедри, надає оптимізму у подальшій роботі.

У зв’язку із запровадженням у державі ринкових відносин усе більшого значення надається економічній діяльності кафедри. Створені творчі колективи для надання платних послуг державним, кооперативним організаціям і населенню. На основі законодавчих актів кафедра поступово впроваджує в навчальний процес поряд з державною платну форму навчання,  а також  підготовку спеціалістів без відриву від виробництва на договірних засадах. Кошти від економічної діяльності використовуються на забезпечення навчального процесу та зміцнення матеріально-технічної бази кафедри.

В період сьогодення трудова діяльність кафедри спрямована на розробку нових навчальних планів і робочих навчальних програм з фахових дисциплін для забезпечення навчального процесу підготовки фахівців за освітніми рівнями бакалавр та магістр за вимогами кредитно-трансферної системи організації навчального процесу та проведення  2021 році 3-го Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців (ансамблів) на ударних інструментах імені Людвига Котлара, в  квітні 2020 року XIІ Міжнародної науково-практичної конференції "Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя", а в 2020 році IX-го Всеукраїнського відкритого конкурсу молодих виконавців (ансамблів) на мідних духових  інструментах імені В’ячеслава Старченка.

Back to top